• Ağustos 18, 2022

Her Çocuk Özeldir

 Her Çocuk Özeldir

”Her Çocuk Özeldir” mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yerini alıyor.

İzlendiği zaman gerçekten de her çocuğun özel olduğunu gösteren Her Çocuk Özeldir filmi, en çok da çocukları anlamanın önemine vurgu yapıyor. Bu film hem çocukların ebeveynleri ve öğretmenleri tarafından anlaşılması gerektiğine hem de çocukların özel ilgilerinin ortaya çıkarılması gerektiğine özenle değiniyor.

Her Çocuk Özeldir Görsel
Konusu itibariyle eğitim içerikli unutulmaz bir film.

Her Çocuk Özeldir Filminin Konusu Nedir?

Her Çocuk Özeldir filmi, 8 yaşındaki Ishaan Awasthi’nin öğretmeni tarafından değişen hayat hikâyesini konu alıyor. Öğretmenleri tarafından başarısız olarak görülen Ishaan, okul hayatında haylaz olarak tanımlanan öğrencilerden biri olarak biliniyor ancak bunun özel bir durumdan kaynaklı olduğunu ne öğretmenleri ne de ailesi fark edemiyor.

Ailesi tarafından derslerini düzeltmesi ve disiplin öğrenmesi için gönderildiği yatılı okulda tanıştığı resim öğretmeni Ram Shankar ile hayatı değişen Ishaan’ın özel bir çocuk olduğu ortaya çıkıyor ve resim öğretmeni ile değişen hayatı yeni bir doğrultuda ilerlemeye başlıyor.

Her Çocuk Özeldir Filminin Kazandırdığı Farkındalıklar Nelerdir?

Her Çocuk Özeldir filmi hem çocuklara hem de yetişkinlere pek çok farklı açıdan farkındalık kazandıran eğitici bir filmdir. Bu film ile kazanılacak farkındalıklar ise öğretmenlerin, ebeveynlerin ve öğrencilerin hayatlarında çok şey değiştirecektir. Peki, bu farkındalıklar nelerdir?

Çocukların Eğitimlerinde Cezadan ve Şiddetten Uzak Durmak Gerekir

Ishaan’ın ailesinden ve okulundan gördüğü sözlü ve fiziki şiddet onun özgür bir birey olarak kendini ifade etme ihtiyacı hissetmesine neden olur. Bu da aslında hem ailelere hem de öğretmenlere çok değerli bir öğüt niteliğindedir. Çocuklar özgürdür, şiddet ve benzeri yöntemlerin kullanımı ise onları tutsak eder ve çocuklar bundan kurtulmak için kuralları çiğneme yönelimi gösterebilirler. Bu yöntem çocukların zihinsel ve bireysel gelişimlerinde bir kısıtlayıcı rolü görecektir.

Her Çocuk Özeldir
Film, ”disleksi” konusunda farkındalık oluşturuyor.

Sorunlu Olarak Gördüğünüz Çocukları Anlamaya Çalışın

Çocuklar başarısız, ilgisiz ya da yaramaz olabilir. Önemli olan çocukları anlamaya ve ilgi alanlarını ya da yeteneklerini tanımaya çalışmaktır. Bu şekilde çocuklar iyi şekilde eğitim alabilir ve en iyi şekilde gelişim gösterebilirler.

Öğrenciler Yarış İçine Sokulmamalıdır

Öğrencilerin bir yarış içinde görülmesi ve bunun da öğrencilere yansıtılması, öğrencilerin hem başarısını etkiler hem de derslere olan ilgisini azaltabilir. Yarış gibi kıyaslama yapılmamalıdır ve ebeveynler de öğretmenler de çocukların kıyaslanmasına izin vermemelidir.

Önemli Olan En İyi Olmak Değildir, Elinden Gelenin En İyisini Yapabilmektir

Öğrencilerin yarış içinde gibi davranmasına engel olduktan sonra onların en iyisini yapması için değil, potansiyellerini ortaya çıkarması için uğraşılması gerekir. Bu şekilde öğrenciler kendi potansiyellerini ve yapabileceklerini keşfederken bir yandan da ellerinden gelenin en iyisini yapmak için çok daha iyi şekilde çaba gösterecektir.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir