• Ağustos 18, 2022

Hayvanları Koruma Günü

 Hayvanları Koruma Günü

Dünya üzerinde hayvanlara uygulanan eziyetlerin, her gün yeni bir habere konuk olan hayvanların hikâyesini dinleriz. Pek çok kez hayvanlara eziyet eden, onları pazarlayan, dövüştüren insanlara şahit olmuşuzdur. Hâlbuki bu insanlar hayvanların da birer canlı olduğunu unutmakta ve onların var olan haklarından bihaberler. Bu yüzden her yıl 4 Ekim günü Dünya Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanmaktadır. Bu sayede bir resmi gün de olsa tatlı miniklerimizin haklarını dile getirerek kötü insanlardan korumaya çalışırız. Elbette bu durumun sadece bir gün değil daima farkında olup elimizden geleni yapmalıyız.

Hayvan hakları nelerdir? Neden hayvan haklarına özen göstermeliyiz gelin beraber göz atalım.

Küresel çapta her yıl bir sürü hayvana çeşitli eziyetler yapılmakta, hatta hayvanlar üzerinden para kazancı sağlanmaktadır. Kendini sahibi olarak nitelendiren bir sürü cani insan sahibi olduğu hayvan üzerinde her şeyi yapabileceğini iddia eder. İşte tam da bu nokta için hayvan haklarına sahip çıkılmalı ve hayvanlar korunmalıdır. Hayvan dostları ilk defa İngiltere’de 1822’ de hayvanları korumak, onların yaşam ve beslenme koşullarını değiştirmek, insanları bilinçlendirmek için Hayvanları Koruma Birliği’ni kurdular. Ülkemizde ise buna benzer oluşum 1908 yılında kurulmuştur. Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu ise Hollanda’da kurulmuştur. Böylelikle dünya çapında bir etkileşim yaratarak hem var olan miniklerimizi korumak hem de nesli tükenme tehlikesi yaşayan hayvanlara dikkat çekmek için 4 Ekim tarihini dünya hayvanları koruma günü olarak ilan etmişlerdir.

Hayvan Hakları Nelerdir?

  • Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.
  • Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. İnsanlar, hayvanları yok edemez. Verilen bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez. Tüm hayvanların bakım, beslenme ve korunma hakkı vardır.
  • Hiçbir hayvana kötü davranılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa bu korkutmadan ve acıtmadan yapılmalıdır.
  • Yabani olan hayvanların hepsi kendi alanlarında yaşama ve üreme gösterme hakkına sahiptir.
  • İnsanların çevresinde yaşayan hayvanlar kendi özgü yaşamına göre yaşamakta özgürdür.

 

Bu maddeler ve benzeri birçok madde gibi hayvanların haklarına dair maddeler bulunmaktadır. Bu hakları göz ardı etmeden, hayvanlarımızı korumaya özen göstermeliyiz. Hayvanları koruma günü ile tüm düşüncelerinizi yorumlarda görmek isteriz.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir