• Temmuz 14, 2024

Güneş Sistemindeki Gezegenler

 Güneş Sistemindeki Gezegenler

Güneş Sistemindeki Gezegenler

Güneş Sistemi; Güneş’in etrafında dönen gezegenlerden, uydulardan ve daha pek çok gök cisminden oluşur. Bunların hepsi Güneş’in etrafında toplanır ve belli bir yörüngeye bağlı şekilde Güneş’in etrafında döner. Peki, Güneş Sistemindeki gezegenler nelerdir? Bu gezegenlerin özellikleri nelerdir?

Güneş Sistemindeki Gezegenler Nelerdir?

Güneş Sistemi’nde farklı gezegenler yer almaktadır ve bu gezegenlerin her birinin özellikleri, görünüşleri ya da büyüklükleri birbirinden farklıdır. Bu birbirinden farklı özellikler ile ön plana çıkan gezegenlerin de her biri Güneş Sistemi’ni meydana getirir.

Merkür

Merkür, Güneş’e en yakın olan gezegendir. Ayrıca Güneş Sistemi’nde yer alan en hızlı gezegen olduğunu söylemek de mümkündür. Bu sistemde yer alan en küçük gezegen Merkür’dür. Merkür bir uydu ya da halkaya sahip değildir ancak bazı gezegenler uydu ve halkaya sahip olabilmektedir. Bu gezegen Dünya’dan üç kat kadar küçüktür. Kraterle kaplı bir yüzeye sahip olan Merkür, çok ince bir atmosfer tabakasına sahiptir.

Venüs

Dünya ile yaklaşık olarak aynı büyüklüğe sahip olan Venüs, Dünya’ya en yakın olan gezegendir. Güneş Sitemi’nde yer alan en sıcak gezegen olması ile bilinir. Çoban Yıldızı ismi ile de bilinen Venüs’ün bir uydusu ya da halkası da yoktur.

Dünya

Üzerinde yaşam olduğu bilinen tek gezegen Dünya gezegenidir. Yüzey sıcaklığı ortalama 15 derece olan, büyüklük bakımından ise sistemdeki beşinci büyük gezegen olan Dünya’nın yüzeyinin yaklaşık olarak 3/4’ü su ile kaplıdır. Tek uydusu Ay olan Dünya’nın halkası yoktur.

Mars

Kızıl Gezegen olarak da bilinen Mars gezegeninin iki uydusu vardır ancak halkası yoktur. Mars, Dünya’nın yarısı kadar bir büyüklüğe sahiptir. Atmosferinde su bulunmasından dolayı üzerinde yaşam sağlanabileceği görüşü mevcuttur. Yüzey sıcaklığı ise -140 derece ile 20 derece arasındadır.

Jüpiter

Dev Gezegen olarak da bilinen Jüpiter, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegenidir. Dünya’dan yaklaşık 11 kat büyük olan Jüpiter’in halkası ve uydusu mevcuttur. 79 adet uyduya sahip olan Jüpiter, -110 derece yüzey sıcaklığına sahiptir.

Satürn

82 uydusu bulunan Satürn’ün 7 halkası mevcuttur. Jüpiter’den sonraki ikinci büyük gezegen olan Satürn, Dünya’dan yaklaşık olarak 10 kat büyüktür.

Uranüs

27 uydusu bulunan ve çevresinde ince bir halkaya sahip olan Uranüs, teleskopla keşfedilen ilk gezegendir. Dünya’dan yaklaşık olarak dört kat büyük olan Uranüs, zehirli gazlardan oluşan bir atmosfere sahiptir. Ayrıca bu gezegen adeta yuvarlanan bir varil gibi döner.

Neptün

14 uyduya sahip olan ve altı adet halkası olan Neptün, Güneş’e en uzak olan ve ayrıca en soğuk olan gezegendir. Yüzey sıcaklığı yaklaşık olan -214 derecedir. Dünya’dan yaklaşık dört kat büyük olan bu gezegen, Uranüs ile benzer büyüklüğe sahiptir.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir