• Eylül 25, 2022

Endikasyon Nedir?

 Endikasyon Nedir?

Endikasyon Nedir?

Endikasyon terimi, tıpla ilişkili şekilde kullanılır. Herhangi bir hastalığın nasıl tedavi edileceğini, tedavi sürecinin nasıl işleyeceğini ve bu tedavinin neleri içereceğini belirtir. Ayrıca endikasyon teriminin hangi ilacın hangi hastalıkların tedavisinde kullanılacağını belirtmede de kullanılması mümkündür. Bir tedavi içerisinde cerrahi müdahalenin, ilacın ya da tedavi yönteminin hangi durumlarda gerekli olabileceğini anlatmak için endikasyon terimini kullanmak mümkündür. Bu terim farklı şekillerde kullanılsa da aslında temel kullanımı tıp alanı ile ilişkilidir.

 Endikasyon Nedir? Hangi Alanlarda ve Nasıl Kullanılır?

Endikasyon terimi tıp alanı ile ilişkili olarak kullanılan bir terimdir. Bu terim, bir tedavi sürecinin hangi durumlarda gerekli olduğunun, bu tedavi sürecinin nelere içerdiğinin anlatılmasında kullanılır. Yani aslında tedavi sırasında izlenecek yol ve yöntemleri belirten adımları içerir. Endikasyon terimi bu açıdan bakıldığında tedavinin bütünü ile nasıl işlediği konusunda bir yol göstericidir.

Endikasyon teriminin ayrıca indikasyon şeklinde de kullanımı mümkündür. Bu terim örneğin grip durumunda hangi ilaçların ya da tedavi yöntemlerinin kullanılması gerektiği konusunda bit yol gösterici olması açısından kullanılır. Belli semptomlar yani belirtiler sonucunda hastalığa teşhis konulmasının sonrasında belirlenen hastalığa yönelik olarak hangi ilaçların kullanılabileceği, hangi cerrahi müdahalelerin yapılabileceği, hangi yolların izleneceği aslında endikasyon terimi ile ilişkilidir. Kısacası endikasyon teriminin bir tedavi izlencesi olduğunu söylemek mümkündür. Bu noktada endikasyon içinde doktorların süre belirlemesi ve tahmini şekilde etki süresini de bildirmesi mümkündür.

Yukarıda belirtildiği gibi endikasyon aslında bir ilacın nasıl, hangi durumlarda, ne zaman, ne sıklıkla kullanılabileceğini de içeren; farklı durumlarda cerrahi müdahale gibi işlemlerin de nasıl gerçekleştirileceğini belirten bir tıp terimidir. Bu terim günlük yaşamda pek kullanılmasa da tıp alanında kullanımı oldukça yaygındır.

Bu terim ayrıca veterinerlik alanında da sıklıkla kullanılır ve yalnızca insanlarda değil hayvanlarda da meydana gelen rahatsızlıkların tedavisinde nasıl bir yol izleneceği konusundaki adımları anlatan terim yine burada da aynıdır. Hayvanlarda da farklı hastalıklar meydana gelebilir ve veterinerlerin de çeşitli ilaç tedavileri ya da cerrahi tedaviler uygulamaları gerekebilir. Bu durumda da izlenecek yolu ve yöntemleri içeren terim yine endikasyon terimi olacaktır.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir