• Nisan 2, 2023

En Çok Okunan Kitaplar

 En Çok Okunan Kitaplar

En çok okunan kitapları sizler için yazımızda ele aldık.

Her yıl en çok okunan kitaplar listesi değişiklik gösterse de son yıllarda pek çok kitap bu listedeki yerini korumaya devam etti. Bu kitaplar yeri geldiğinde yaşamdan ciddi öğütler içeren, yeri geldiğinde yalnızca çok iyi bir hikayeyi çok iyi anlatan kitaplar oldu. Belki bu nedenler belki de okuyuculara bir şeyler kattıkları için çok sevildiler. Peki, hangi kitaplar en çok okunan kitaplar listemizde yer aldı?

En Çok Okunan Kitaplar Nelerdir ve Neden Bu Kadar Çok Tercih Ediliyorlar?

En çok okunan kitaplar, genel anlamda ‘okuyucuların en çok beğendiği kitaplardır’ denilebilir. Bu genel tabir de bizlere en çok okunan kitapların okuyucularda bir etki bıraktığını gösterir. Örneğin bu kitaplar farklı bir dünya sunabilir, mevcut dünya ile ilgili sorgulama içerebilir, yeni bakış açıları kazandırabilir, yaptığı benzetmeler ya da karşılaştırmalar ile insanların hayatlarını derinden etkileyebilir ya da yalnızca hikayesini gerçekten çok iyi şekilde anlatabilir. Tüm bunları yaparken okuyucuyu içine çeken kitaplar en çok okunan kitaplar arasında uzun süre yer almayı başarabilir.

Hayvan Çiftliği – GEORGE ORWELL

Siyasi göndermeleri ile daha çok yetişkinlere yönelik bir kitap olsa da aslında içeriğinde detaylı şekilde bir siyaset olmadığı için bu kitabın yalnızca siyaset eleştirisi olduğunu söylemek de mümkündür. Hayvanların ana karakter olarak yer aldığı bu kitapta fabl benzeri bir anlatım bulunsa da okuyucuları hikayenin içine çeker ve bu eşsiz anlatıma dahil eder. Bu nedenle özellikle de lise çağından itibaren tüm gençlerin ve yetişkinlerin okuması gereken eşsiz bir eserdir Hayvan Çiftliği.

İçimizdeki Şeytan – SABAHATTİN ALİ

Sabahattin Ali’nin dillerden düşmeyen eserlerinden biri olan İçimizdeki Şeytan, bir insanın yaşadıklarının tüm sorumluluğunun kimde olduğunu bizlere sorgulatıyor. Biz mi suçluyuz yoksa içimizdeki şeytan mı? Sorumluluk duygusundan arınmak mı istiyoruz yoksa yalnızca özgür irademizin olduğunu kanıtlamak mı? Bu eserde hepsini en belirgin şekilde görmek mümkün. Lise çağından itibaren her bireyi gerek hikâyesi, gerek anlatım tarzı, gerek kullandığı üslup ile derinden etkileyecek olan İçimizdeki Şeytan; en çok okunan kitaplar listesinde uzun zamandır yer alması ile de etkileyiciliğini kanıtlıyor.

Cesur Yeni Dünya – ALDOUS HUXLEY

İnsanların mutsuz olmaya imkanlarının bulunmadığı bu distopyada okurken adeta insanlara üzülüyor ve durumlarını ne kadar iyi anlatılırsa anlatılsın onlara da üzülme hakkı tanınmasını istiyorsunuz. Cesur Yeni Dünya kitabında Aldous Huxley ayrıca gerçekten de cesur ve yeni bir dünya ile bizleri karşılayarak etik sınırlarımızın da aslında saydamlığını ortaya çıkarıyor.

Od – İSKENDER PALA

Yunus Emre’nin yaşamını anlatan bu etkileyici kitap çok uzun süre “çok satanlar” listesinde kalmayı başararak diğer biyografi içerikli kitaplara da farkını göstermiştir. Bu kitapta heyecanı, sevinci, hüznü ve mucizeyi bir arada yaşayacağınız eşsiz bir deneyim yatıyor, Od okumak için sizleri bekliyor.

Küçük Prens – ANTOINE DE SAINT-EXUPERY

Her yaştan okuyucuyu derinden etkileyen ve anlatımı ile de aslında her yaşta tekrar tekrar okunması gereken inanılmaz bir kitap Küçük Prens. Hangi yaşta okunursa farklı bir içerik ile karşılaşılacak olan bu kitabın uzun süre “çok satanlar” listesinde kalmış olmasına şaşmamak gerekir.

Satranç – STEFAN ZWEIG

Bu kitapta olay yalnızca satrançtan ibaret değil. Satranç; okuyucuya anlatmak istediğini kitaplar ya da satranç ile anlatmayı tercih eden, metaforik anlatımı benimseyen ve okuyucuyu eşsiz anlatımı ile de içine çeken nefes kesen bir eser. Her bireyde farklı bir etki bırakan Satranç, uzun zamandır en çok okunan kitaplar arasındaki yerini koruyor ve bu kadar sevilmesindeki en önemli faktörlerden biri de hikayenin sunuş biçimi olabilir.

Veba – ALBERT CAMUS

Fedakarlık, özgürlük ve sorumluluk konularına çok başarılı göndermeler yapan Veba, Albert Camus’nün en çok okunan kitaplar arasında uzun süre kalan eseridir ve hala keyifle okunmaktadır. Hikayesinin anlatılış tarzı, üslubu, içeriği ve değindiği önemli noktalar ile Veba, en çok okunan kitaplar arasında olmayı hak eden eşsiz eserlerden biridir.

 

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir