• Nisan 12, 2021

Eğitim Ödeneği Nedir?

 Eğitim Ödeneği Nedir?

Eğitim ödeneği, hazırlık ödeneği olarak da bilinmektedir.

Eğitim ödeneği nedir ve kimlere verilir? Kimler eğitim ödeneği almaya hak kazanır? Bu ödenek, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 32. maddesine göre öğretmen ünvanlı kadrolarda görev alan ve fiilen görev yapanlara verilen paraya eğitim ödeneği denir. Bu ödenek belirlenen kişiler tarafından alınabilir. Eğitim ödeneği her yıl belirlenen dönemde yatırılmaktadır ve ayrıca her yıl bu ödenekte %2,5 zamlanma görülmektedir.

Eğitim Ödeneğini Kimler Alabilir?

Bu ayrıca hazırlık ödeneği olarak da bilinmektedir. Okul müdürleri, müdür yardımcıları, cezaevi okullardan görev alan öğretmenler, yöneticiler, eğitim uzmanları ve eğitim uzmanı yardımcıları bu ödeneği alabilir. Bu kadrolarda görev yapan bireylerin eğitim ödeneğinden yararlanması mümkündür. Bu ödenekten yararlanacak olan öğretmenlerin unvanlarına göre farklı miktarlarda ödeme almaları da mümkündür. Bu nedenle ödeme almadan önce koşulların neler olduğuna bakmak da oldukça önemlidir.

Eğitim Ödeneği Ne Zaman Yatırılır ve Tutarı Ne Kadardır?

Her yıl %2,5 zamlanan eğitim ödeneği, yılda bir defa olmak üzere belirtilen kriterlere uyan öğretmenlere yatırılmaktadır. Bu öğretmenler yılda bir defa eğitim ödeneğinden yararlanabilmektedirler. Geçen yılların eğitim ödeneği miktarları şu şekilde sıralanabilir:

  • 2014 yılı eğitim ödeneği: 850 TL
  • 2015 yılı eğitim ödeneği: 950 TL
  • 2016 yılı eğitim ödeneği: 1000 TL
  • 2017 yılı eğitim ödeneği: 1050 TL
  • 2018 yılı eğitim ödeneği: 1100 TL
  • 2019 yılı eğitim ödeneği: 1130 TL

Bu miktarlara bakılarak da 2020 yılında öğretmenlere 1210 TL eğitim ödeneği 7 Eylül’den itibaren yatırıldı. Geri alma şartı olmayan bu ödeneklerden eylül ayında yararlanamayan öğretmenlerin ayrıca ocak ayında da bu ödenekten yararlanması mümkündür. Ödenecek olan tutarlar öğretmenlerin durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin hazırlık öğretmeni olmak, unvanlar ve daha pek çok etkene bağlı olarak alınacak olan eğitim ödeneği farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle de öğretmenler eğitim ödeneğinden yararlanmadan önce bunun şartlarına göz atmalı ve hangi koşullar altında eğitim ödeneğinden tam olarak yararlanabileceğini görmelidir.

Hazırlık öğretmenleri eğitim ödeneğinden %50 olacak şekilde faydalanabilmektedir. Bunun dışındaki unvanlarda ya da farklı şekilde görev yapan öğretmenlerin eğitim ödeneğinden yararlanmasında ise bir sorun yoktur.

Bu ödemeler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir. Her yıl bu tutarlar yeniden hesaplanır ve öğretmenlere her yıl belirlenen dönemde uygun olacak şekilde ödemeler yapılır. Bu ödemeler genellikle okulların açılmasına yakın olan dönemde ve eylül ayında yapılmaktadır. Ayrıca eylül ayında ödenekten yararlanamayan öğretmenler ocak ayında da bu ödenekten yaralanmak için hak kazanırlar.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir