• Ağustos 18, 2022

Eğitici Filmler ve Etkileri

 Eğitici Filmler ve Etkileri

Eğitici filmler, eğitim konusunda insanlarda farkındalık oluşturuyor.

Filmler yalnızca bize bir konuyu aktarmak için değil belli mesajlar vermek, göndermeler yapmak için tasarlanmış hem eğitici hem de düşündürmeye yönlendirici araçlar olabilir. Bu araçlar doğru şekilde kullanılırsa yalnızca bir konu üzerine senaryoyu okuyan kişileri izlemekten öteye gitmek mümkün olabilir.

Filmlerin Eğitici ve Öğretici Etkisi

Filmlerin eğitici etkisi, her yaştan bireyi etkisi altına alabilir. Bireyler filmler sayesinde farklı pek çok bilgiyi öğrenebilir, farklı bakış açıları kazanabilir, kültürleri ya da kişileri tanıyabilir ya da bazen pek çok farklı konuda farkındalık kazanabilir.

Filmler bunu farkında olarak yapar ve genellikle yönetmenlerin tercihlerine göre bu verilmek istenen mesajlar kapalı ya da açık şekilde iletilebilir. Bazı filmler vermek istediği mesajları konular üzerinden anlatırken bazıları ise doğrudan mesajlar şeklinde açıkça iletebilir. Her bireyin bu mesajları anlaması mümkün olmasa da doğru şekilde izlenen ve üzerine düşünülen filmlerden gerçekten etkileyici mesajlar da çıkarılabilmektedir.

Eğitici Filmler, Etkileri ve Örnekler

Eğitici olarak adlandırılabilecek filmler farklı konularda olabilir ve bu filmlerden biri farklılıklar üzerine, biri ayrımcılık üzerine, biri insanlığın doğası üzerine ya da başka biri ilişkiler üzerine kurulmuş bir film olabilir. Bu tür pek çok film içinde derin mesajlar barındırdığı gibi yüzeysel mesajlar da içerir ve önemli olan bu mesajları anlayarak yorumlamaktır.

Filmleri Yorumlara ve Eğiticilik

Üzerine düşünülmeyen filmler çoğunlukla kişiye pek bir katkı sağlamaz. Filmler yüzeysel şekilde sinemada ya da evde izlemek için eklenmeyen pek çok detaya ve mesaja ev sahipliği yapar. Bunlar filmi izledikten sonra üzerine düşünülmesi gereken detaylardır. Bu detaylar bazen bir nesne, bazen bir olay, bir durum ya da kişi olabilir.

Filmlerdeki pek çok detay rastlantısal şekilde filmin içeriğinde eklenmez. Akıllıca tasarlanmış gerçekten bir mesaj verme amacında olan filmlerde hemen hemen her detay adeta “orada olması gerektiği için” oradadır. Bunu bilerek filmi izlemek hem filmden alınacak keyfi arttırır hem de filmlerin izleyen bir şeyler katmasına olanak sağlar.

Eğitim Konulu Filmler
Beyaz perdede eğitim içerikli birbirinden başarılı filmler yer alıyor.

Eğitici Filmlere Birkaç Örnek

Saymakla bitmeyecek kadar eğitici içeriğe sahip film mevcuttur ancak biz bunlardan yalnızca birkaçını örnek olarak göstermek istedik. İşte, eğitici filmlere bizim seçtiğimiz birkaç örnek.

Kız Kardeşimin Hikayesi – My Sister’s Keeper

Kız Kardeşimin Hikayesi filmi, lösemi hastası bir çocuk ve ailesinin yer yer neşe veren yer yer de hüzne boğan bu tatlı hikaye; fedakarlık, arkadaşlık, sevgi ve aile gibi pek çok konuda her yaştan bireye örnek olabilecek seviyede bir yapımdır. Bu filmdeki umutsuzlukların nasıl yenildiği de belki her yaştan izleyiciye bir umut ışığı olmayı sağlayabilecektir.

Koro – Les Choristes

Koro filminde mutsuz, memnuniyetsiz, kötü yönetimden sıkılmış bir grup yatılı okul öğrencisi konu alınır. Sorunlar ve sıkıntılar ile boğuşan öğrencilere bir değişim olanağı sunan yeni müzik öğretmeni ise belki de hayatlarını tamamen değiştirecek olan umudun yapı taşıdır?

Ölü Ozanlar Derneği  – Dead Poets Society

Ölü Ozanlar Derneği, her yaştan bireyin kalıplaşmış ve alışılagelmiş düşüncelerden, tutum ve tavırlardan uzaklaşmasını ve birey olarak kendini yansıtması için adeta kendi başına bir mesaj niteliği taşıyan filmdir. Bu filmde öğrencilerine bireyselleşmeyi, alışılagelmişin dışında düşünmeyi ve kendini yansıtmayı öğreten öğretmen aslında herkesin bizzat kendisi!

3 Aptal – 3 Idiots

3 Aptal, ne istediğinizi ve ne yapmanız gerektiğini sorgulatan oldukça değerli bir film. Bu film ayrıca eğitim sisteminin bir eleştirisi olmasının yanı sıra eğitimde öğrencilerin de kendi kendilerine uyguladığı yarışın nasıl büyük bir hayal kırıklığı olduğunu da en iyi şekilde yansıtıyor. Belki de önemli olan yarışmak değil, yalnızca elinden gelenin en iyisini yapmaktır.

Esaretin Bedeli – The Shawshank Redemption

Esaretin Bedeli; içerdiği farklı pek çok küçük hikayesi ile dünyadaki yerimizi, önemimizi, yapmamız gerekenleri ve “kendi” doğrularımızı görmemizi sağlayan bir film. Özellikle de umut, yaşam, ölüm ve doğru davranışlar üzerine yaptığı göndermeler ile büyük ilgi toplayan Esaretin Bedeli filmi ayrıca zamanın ne kadar da etkili bir iyileşme yöntemi olduğunu da bizlere gösteriyor. Belki de hepimizin doğrusu farklıdır ve kendi doğrularımız bile zaman zaman değişebilir.

Hayat Güzeldir – Life Is Beautiful

Tarihi anlamda da bizlere uzak bir dönemin oldukça iyi yansıtıldığı Hayat Güzeldir, her duruma karşı umudun ve verilen kişisel savaşın ne kadar önemli olabileceğinin eşsiz bir göstergesi. Bu film ayrıca insanların hayatlarının ne yöne evrilebileceğinin de en etkili göstergelerinden biridir.

Her Çocuk Özeldir – Taare Zameen Par

Her Çocuk Özledir, gerçekten de her bireyin kendine göre özel ve ne kadar da umut dolu olabileceğini gösteren eşsiz bir yapım. Bu filmde resim öğretmeni sayesinde hayatı değişen bir çocuğu ve öğretmeninin onun içindeki cevheri parlatma çabasını görsek de arka planda gizli olan mesajın her bireyin kendine göre bir cevheri olduğunu anlamak pek de zor değil. Önemli olan çabalamak, umut etmek ve beklemek olabilir mi? İnsanın kendini bulması ve bilmesi zaman alsa da hiçbir şey imkansız değildir.

 

 

İlgili Gönderi