• Eylül 22, 2021

Düşünceyi Geliştirme Yolları

 Düşünceyi Geliştirme Yolları

Düşünceyi geliştirme yolları söz konusu olduğunda ilk olarak neden diye sorgulamak gerekebilir. Bu soruya şöyle bir yanıt verebiliriz; düşüncelerinizin gelişmesi, olaylara geniş, farklı açıdan bakabilmeniz çözüm yolundaki adımlarınızı güçlendirecektir. Analitik düşünmek hayatınızda karşınıza çıkabilecek her probleme çözüm üretmenize imkan sağlar. Problem olarak ifade edilen durumları da sadece bir sorun, aksilik gibi düşünmemek gerek çünkü normal şartlarda planladığınız işlerinizde de analitik düşünce ile sonuca ulaşabilirsiniz.

Düşünce geliştirme temel olarak tanımlama, örnekleme, karşılaştırma, tanık gösterme, sayısal verilerden yararlanma, benzetme, somutlama ve soyutlama yöntemleriyle uygulanabilir. 

 

Tanımlama, tahmin edeceğiniz üzere mevcut durum, problem üzerine gerekli tanımlamalar yapılarak bir yol çizilir. Öncelikli olarak bilinmeyen terimler belirtilir ve terimlerin tanımı yapılır. Tanımlamalar ile problem daha doğru bir şekilde tanınır bir hal alır.

 

Örnekleme, mevcut duruma yönelik örneklemeler yaparak ve bu örneklemeler ile beraber analizler yapılır. Analizlerden elde edilen sonuçlar ile örnekleme şekillenir ve sonraki adımlara bir yol haritası oluşturulur.

 

Karşılaştırma, örneklemeye çok benzer fakat karşılaştırmayı örneklemeleriniz ile asıl problem arasında yapabilirsiniz ve böylelikle deneme yanılma yoluyla çözüme ulaşabilir ya da çözüme yönelik bir yol oluşturulabilir..

 

Tanık gösterme(alıntı yapma), daha önce benzer durumlar karşısında izlenilen yollar araştırılır ve aynı yolda ilerlenecek ve o yöntem benimsenecek ise yöntemi uygulayanların verileri, belirttikleri ifadeleri ile beraber çözüme ulaşma ihtimalini kuvvetlendirebilirsiniz.

 

Sayısal verilerden yararlanma, bazı gereken durumlarda doğruluğu, netliği ve dengeyi belirtmek adına sayısal verilerden yararlanmak faydalı olacaktır.

 

Benzetme, niteleme olarak da düşünülebilir. Duruma yönelik benzetmeler yaparak, çözümde  istenilen duruma göre belirli nitelikler ile benzetme yaparak düşüncenizi geliştirebilir ve çözüme ulaşabilirsiniz.

 

Somutlama-Soyutlama, soyut ifadeleri benzetmeler yaparak somut bir şekilde  ifade etmeye somutlama, tam tersine somut ifadeleri soyut kelimelerle ifade ederek düşünce yolları geliştirilebilir ve farklı bakış açıları katılabilir.

 

Genel anlamda bir probleme karşı ön yargılı yaklaşmadan farklı düşünce geliştirme yolları ile yaklaşmak, durumları ölçüp tartmak hayatınızın her anında olumlu yönde etki gösterecektir. Problem analizi detaylı bir şekilde yapılır, yapılması gereken işler doğru planlanır ve iş parçacıklarına ayrılırsa  kolayca çözüme ulaşabilirsiniz. 

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir