• Nisan 2, 2023

Dünyanın IQ Ölçeği: Wechsler Zeka Testi

 Dünyanın IQ Ölçeği: Wechsler Zeka Testi

Wechsler Zeka Testi farklı alanlarda kullanılabilir.

Dünya genelinde uygulanan ve farklı beyinsel yetenekleri gruplayabilmek, eksikliği tespit edebilmek için tercih edilen Wechsler Zeka Testi; 1939 yılında Amerikan Psikolog Dr. Wechsler tarafından oluşturulmuştur. İlk bulunduğu yıllarda Amerika Birleşik Devletleri tarafından zorunlu olarak her yetişkin bireye uygulanan zeka testi, yıllar içerisinde düzenlenerek çocuk yaş grubu için optimize edilmiştir. Günümüze kadar toplamda 50 milyondan fazla bireyin Wechsler Zeka Testi’ne tabii tutulduğu bilinmektedir.

Wechsler Zeka Testi ile kişisel eğilimler tespit edilebilir.

Wechsler Zeka Testi ile Hangi Sonuçlara Ulaşılır?

Ülkemizde de sık sık kullanılan zeka testlerinden biri olan Wechsler Zeka Testi’nin uygulanmasındaki ilk amaç, teste tabii tutulan kişilerde meydana gelen zeka geriliği veya eksikliği gibi nörolojik problemleri tespit etmektir. Beş ana ve bir ekstra olmak üzere toplamda 6 testten oluşan zeka testinde, aynı zamanda şu sonuçlara da başarı ile ulaşılabilmektedir;

– Bireyde bulunan zeka geriliği veya eksikliği
– Konsantrasyon düzeyi
– Beyinsel etkileşim performansları
– Sözel / Sayısal / Sanatsal yönde bulunan nörolojik tercihler

Günümüzde daha çok branş tercihlerini ve kişisel eğilimleri tespit etmek amacı ile kullanılan Wechsler Zeka Testi, 1939 yılından bu yana toplamda 102 ülkede aktif olarak uygulanmaktadır. Finlandiya, Norveç ve İsviçre’de ise bu zeka testi, yükseköğrenime geçen öğrenciler üzerinde denenerek bu bireylerin potansiyel eğilimleri gözlemlenmektedir.

Wechsler Zeka Testi’ni Kimler Uygulayabilir?

Günümüzde en sık merak edilen zeka testleri arasında yer alan Wechsler Zeka Testi, yalnızca bilimsel araştırma kurumları ve lisans sahibi psikoloji kliniklerinde uygulanabilmektedir. Online platformlarda ve internet üzerinde sık sık paylaşılan zeka testlerinden hiçbiri, bilimsellik taşımaması nedeni ile sağlıklı sonuçlar üretememektedir. Wechsler Zeka Testi’ne yalnızca psikoloji ve danışmanlık bölümleri üzerine hizmet veren hastane ve kurumlar aracılığı ile ulaşabilir, test sonuçlarınızı öğrenerek sağlıklı bir tetkik imkanına erişebilirsiniz.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir