• Kasım 29, 2023

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünya tüm evrende çok küçük bir yer kaplasa da insan gözünden bakıldığında çok büyük bir gezegendir. Bu gezegen nice dağlardan, denizlerden ve ülkelerden oluşur ve yaklaşık 200 e yakın ülkeye sahiptir. Bu ülkelerde binlerce farklı dil vardır. Çoğu dil sadece bulunduğu beldedeki yerel insanlara özgü kalsa da bazı diller uluslararası konuşulma özelliğine sahiptir. Hepimizin bildiği gibi İngilizce günümüzün ortak dili olarak kabul edilmiş ve pek çok konuşanı vardır. Pekâlâ, dünyada en çok konuşulan diller nelerdir? Gelin beraber en çok konuşulan 5 dünya diline göz atalım.

1.) Çince

Çin Halk Cumhuriyeti yaklaşık 1,4milyar olan nüfusu ile ilk sırada olmayı fazlasıyla hak ediyor. Nüfus yoğunluğu dışında Çin’in global ticarette önemli bir yer edinmesi de dilinin bu kadar çok kullanılmasına olanak sağlıyor.

 

2.) İngilizce

En çok konuşulan diller arasında 2.sırada yer alan İngilizce girişte de bahsettiğim gibi dünya ortak dili olarak kullanıldığından bu popülariteyi yakalamıştır. Çince özellikle nüfusuna bağlı olarak ön planda olsa da İngilizce dünya genelinde en yaygın konuşulan dildir. İş hayatındaki birçok insanın öğrendiği ikinci yabancı dildir diye bir çıkarım da yapabiliriz. Ayrıca İngilizcenin anadil olarak konuşulduğu ülkeler şunlardır; Britanya, ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelenda, Malta.

 

3.) İspanyolca

İngilizceden sonra en çok konuşulan dil olan İspanyolca pek çok ülkede yaygın olarak konuşulur. Bu kadar yaygın olmasının sebeplerinden biri anadil olarak kullanıldığı ülke sayısı oldukça fazladır. Diğeri ise tıpkı İngilizce gibi dünya çapında kabul görülen dillerden biridir ve öğrenmeye meraklı pek çok insan bulunur. Birkaç ülke dışında Latin Amerika’nın tamamında konuşulur.

 

4.) Hintçe

Dünyanın Çin’den sonra en büyük nüfusuna sahip olan Hindistan’ın anadili Hintçeyi ilk sıralarda görmemiz şaşırtıcı değil. Keza son zamanlarda Hindistan’ın nüfus artış hızı Çin’i geçmeye başladığı için de popülaritesi artmaktadır.

 

5.) Arapça

Arap yarımadasının büyük bir yer kaplaması ve Arapça konuşulan ülke sayısının çokluğundan dolayı en popüler 5.dil Arapçadır. Ayrıca Kuranı Kerim’i iyi şekilde anlamak için çoğu Müslüman Arapça öğrenmeyi tercih eder.

Dünyada en çok konuşulan diller konusunda önerileriniz var ise yorumlarınızı yapabilir ve tartışmaya hemen katılabilirsiniz.

 

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir