• Eylül 22, 2021

Drama Etkinlikleri

 Drama Etkinlikleri

Drama etkinlikleri; oyun yoluyla öğrencilerin öğrenmesini sağlayan farklı ve modern bir öğrenme tekniğidir.

Drama etkinlikleri; oyun yoluyla öğrencilerin öğrenmesini sağlayan farklı ve modern bir öğrenme tekniğidir. Bu teknik, drama kullanılarak farklı konuların kavranmasına yardımcı olur. Okul öncesi dönemde ve ilkokulda kullanımı son dönemlerde yaygınlaşmış olan drama etkinliklerinin özellikle de belli kavramların anlaşılmasında kullanılması mümkündür. Bu açıdan bakıldığı zaman okul öncesi dönemde de ilkokulda da drama etkinliklerinin pek çok ders için etkili bir öğrenme aracı olabileceğini söylemek mümkündür.

Drama Etkinlikleri Hangi Avantajları Sağlar?

Drama etkinlikleri özellikle de okul öncesi dönemde ve ilkokul döneminde çocukların farklı konuları canlandırmalar ve oyunlar ile kavramasına yardımcıdır. Öğrenciler bir durumu canlandırabilir ve içinde oldukları sorunlara çözüm üretebilirler. Bu açıdan bakıldığı zaman drama etkinliklerinin sorunlara çözüm bulma becerilerine katkı sağladığını söylemek mümkündür.

Drama etkinliklerinin ayrıca öğrencilerin girişimci yönlerini desteklemesi de mümkündür. Kimi çocuklar mizaçları gereği daha çekingen ve uzak olabilirler. Drama içinde ise bu çekingenliklerini aşabilecekleri bir ortam yaratılır ve arkadaşları ile kaynaşmaları, kısa sürede kendini ifade etme becerilerini geliştirmeleri mümkün hale gelebilir. Bu etkinlikler sayesinde öğrenciler küçük yaşta özgüven kazanır ve kendilerini ifade etmekten çekinmezler.

Bu etkinlikler ayrıca ses, nefes, beden kontrolü gibi temel eğitimleri de içerdiği için öğrencilerin tüm bu konularda deneyim kazanması mümkün hale gelir. Bu sayede öğrencilerin topluluk önünde konuşma yapma becerileri gelişir, farklı alanlara yönelik konuşma tarzları geliştirmeleri mümkün hale gelir. Ayrıca ses ve nefes egzersizleri sayesinde konuşmalarını nasıl kontrol edebileceklerini de öğrenirler.

Drama etkinliği içinde yer alan öğrencilerin farklı konuları, kavramları ya da hikayeleri çok daha kolay şekilde öğrenmesi mümkün hale gelir. Bir öğrenciye paylaşmanın nasıl olduğunu ya da ne demek olduğunu anlatmak her zaman uygulamaları ve öğrenmeleri için etkili olmayabilir. Bunu drama etkinlikleri ile harmanlamak ise öğrencilerin durumu daha iyi kavramasına yardımcı olur.

Bu etkinlikler ayrıca çocukların hayal gücünün gelişimine de katkı sağlar. Bazı durumlarda doğaçlama şekilde hareket edilebilir. Bu sayede çocukların hayal güçleri ile hareket etmesi de sağlanabilir ve farklı durumlarda nasıl tepki vereceklerini ölçebilirler.

Drama Etkinliklerinin Uygulama Alanı Neresidir?

Drama etkinlikleri özellikle de okul öncesi dönemde, ilkokul ve ortaokullarda uygulanabilecek olan etkili bir eğitim tekniğidir. Bu teknik kreşlerde, anaokullarında, okullarda ve çeşitli kurslarda gösterilir. Bu sayede öğrenciler aslında ders içeriğine bağlı kalacak şekilde farklı drama aktiviteleri içinde yer alabilirler.

Drama etkinliklerinin evde dahi uygulanması mümkündür. Gerekli nefes, ses, beden kontrolü eğitimleri sonucunda ebeveynlerin evde çocukları ile pek çok konu üzerine drama etkinliklerini gerçekleştirmesi olasıdır. Bu sayede hem keyifli hem de faydalı aktiviteler gerçekleştirilmiş olacaktır.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir