• Eylül 22, 2021

Dolaylı Anlatım Nedir?

 Dolaylı Anlatım Nedir?

Dolaylı Anlatım Nedir?

Dolaylı anlatım şekli özellikle de ilkokul düzeyinde Türkçe derslerinde anlatılan ve sonrasında üniversite yaşantısı da dahil olmak üzere okullarda sürekli olarak karşılaşılan bir ders konusudur. Bunun yanı sıra farklı pek çok alanda da dolaylı anlatımı görmek mümkündür. Yalnızca kitap okurken, gazete ya da dergilere bakarken değil ayrıca günlük hayatta da dolaylı anlatım örneklerini görmek olasıdır. Peki, dolaylı anlatım nedir?

Dolaylı Anlatım Nedir?

Dolaylı anlatım; birinin cümlelerinin temelinin değiştirilmeden, kendi cümleleri ile aktarılmasıdır. Yani aslında bir alıntı cümlenin bireyin kendi ifadeleri yardımı ile dile getirilmesidir. Bunu örnekler üzerinden açıklamak çok daha anlaşılır olacaktır:

  • Osman “Beyaz bir kedi sahiplendim.” dedi.

Yukarıda verilen cümlede doğrudan anlatım mevcuttur. Bu cümle, Osman’ın kendi cümlesi ve kelimeleri ile dile getirilmiştir. Bu cümlenin dolaylı anlatım şekli ise şu şekilde olacaktır: “Osman, beyaz bir kedi sahiplendiğini söyledi.”

Bu örneğe bakıldığı zaman başkalarının cümlelerinin içeriğinin değiştirilmeden, kişinin kendi ifadelerini kullanarak aktarmasının dolayı anlatım olduğu söylenebilir. Görüldüğü üzere dolaylı anlatım özellikle de gündelik yaşamda sıklıkla kullanılmaktadır.

  • Pelin “Gözlerin çok güzel.” dedi.

Yukarıdaki örneğe bakıldığı zaman da aynı şekilde doğrudan anlatım yapıldığı görülebilmektedir. Dolaylı anlatım şekli ise şu olacaktır: “Pelin gözlerimin çok güzel olduğundan bahsetti.” Bu örneklere bakılarak dolaylı anlatımın daha iyi şekilde kavranması mümkün hale gelecektir.

Dolaylı anlatım aslında bir kopyanın özgün hale getirilmesidir. Bu açıdan bakıldığında doğrudan anlatım ile olan farkı rahatlıkla görülebilmektedir. Dolaylı anlatımda söylenen sözler kişinin anlatım şekline göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle de aslında dolaylı anlatımın daha öznel bir ifade şekli olduğu söylenebilir. Doğrudan anlatıma ise yorum katılmaz, cümleler olduğu gibi aktarılır. Doğrudan anlatım bir alıntıdır, dolaylı anlatım ise bir alıntının özgün şekilde dile getirilmesi, cümlelerin biçim değiştirmesi şeklinde ifade edilebilir.

Dolaylı Anlatım Nerede Kullanılır?

Dolaylı anlatım aslında özellikle de günlük hayatta yaşanan olayları, durum ve görüşleri anlatırken sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun dışında kitaplarda, dizi ve filmlerde, kaynaklarda ve sosyal medya gibi alanlarda da dolaylı anlatımı sıklıkla görmek mümkündür. Bu anlatım şekli cümle bütünlüğünün sağlanması açısından da tercih edilebilir. Bunun yanı sıra anlatımı kolaylaştırır ve cümlelerin olduğu gibi hatırlanmadığı noktalarda temel düşünce ve cümlenin ana fikrini yansıtmak için de sıklıkla tercih edilir. Dolaylı anlatıma verilebilecek pek çok örnek mevcuttur çünkü günlük yaşamda farkında olmadan dolaylı anlatımı her alanda kullanmak mümkündür.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir