• Nisan 2, 2023

Doğal Işık Kaynakları

 Doğal Işık Kaynakları

Doğal Işık Kaynakları

Işık kaynaklarının yapay ve doğal ışık kaynakları olmak üzere ikiye ayrılması söz konusudur. Doğal ışık kaynakları hiçbir ek kaynağa ya da ışık verecek ek malzemeye ihtiyaç olmadan ışık sağlayabilen kaynaklardır. Yapay ışık kaynakları ise insanlar tarafından üretilen ışık sağlayıcı ürünler olarak sayılabilir ve bunlara ek de yapılması mümkündür.

Doğal Işık Kaynakları Nelerdir?

Doğal ışık kaynaklarına verilebilecek pek çok örnek bulunmaktadır. Şimşek, yıldırım, ateşböceği, fener balığı ve benzeri pek çok kaynak, doğal ışık kaynağıdır. En iyi bilinen doğal ışık kaynağı ise Güneş’tir. Çoğu zaman Ay da bir ışık kaynağı olarak görülmektedir ancak Ay bir ışık kaynağı değildir çünkü Ay, Güneş’ten aldığı ışığı yansıtır ve kendisi bir ışığa sahip değildir. Herhangi bir şekilde Güneş olmadan ışık sağlaması mümkün değildir. Gezegenlerin de bir ışık kaynağı olması söz konusu değildir. Ay da bu şekilde düşünülebilir. Hiçbir gezegen ve Ay ışık kaynağı değildir. Ay, kendini aydınlatan cisim olarak adlandırılır. Kendini aydınlatan cisimlere verilebilecek bir diğer örnek de alüminyum folyodur. Bunlar gibi cisimler bir ışık kaynağı değildir, kendini aydınlatan cisimlerdir.

Doğal ışık kaynakları herhangi bir etkene bağlı olarak aydınlanmaya ihtiyaç duymazlar. Örneğin Güneş devamlı olarak ışık sağlayan bir doğal ışık kaynağıdır ve birinin onu yakması ile ışık vermeye başlamaz. Aynı şekilde fener balığı da bir insanın etkisi ile ışık vermeye gereksinim duymaz, kendisi ışık sağlayabilen bir kaynaktır.

Yapay Işık Kaynakları Nelerdir?

Yapay ışık kaynakları genellikle insanlar tarafından üretilmiş olan ışık verici kaynaklardır. Örneğin mum, fener, çakmak, ampul, gaz lambası ve benzeri ürünlerin yapay ışık kaynağı olduğunu söylemek mümkündür. Hatta bu listeye elektronik aletlerin ekran ışıkları, meşale, kandil gibi ışık kaynaklarını da eklemek mümkündür. Yapay ışık kaynakları, adından da anlaşılacağı üzere doğal bir şekilde ışık sağlamayan kaynaklardır. Bu kaynakların ışık veriyor olması ona ışık sağlayacak yapay bir ekleme bağlıdır.

Yapay Işık Kaynakları İle Doğal Işık Kaynaklarının Farkı Nedir?

Yapay ışık kaynakları ile doğal ışık kaynaklarının en büyük farkı, doğal ışık kaynaklarının ışık vermek için ek bir materyale ihtiyaç duymamasıdır. Yani doğal ışık kaynakları kendileri ışık üretir, herhangi bir ek gereksinim olmadan ışık sağlayabilir. Yapay ışık kaynakları ise ışık üretmek için üretilmeye ihtiyaç duyar yani aslında meşale yakılmadan, kandile ışık sağlayacak ateş kaynağı verilmeden ışık üretmeleri mümkün değildir. Bu açıdan bakıldığı zaman yapay ışık kaynakları ile doğal ışık kaynaklarının birbirinden ayrılması mümkündür.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir