• Haziran 16, 2021

Dikte Çalışması

 Dikte Çalışması

Dikte çalışmasını en basit olarak eğitim öğretim hayatına yeni başlayan, küçük yaşlarda olan öğrenciler için yazma becerisi kazandırmak için yapılan çalışmadır şeklinde ifade edebiliriz.

Dikte çalışmasının genel amacı aslında öğrencilerin bir kelimedeki sesleri ilk duyduğu anda yazabilme yetisi kazandırmak ya da yazımı hızlandırmak ve buna ek olarak noktalama işaretlerine uygun yazılar yazabilmeyi öğretmektir.

Yazma becerisini geliştirmek ya da yazma yeteneğini çocuklara kazandırmak için yapılacak olan eğitimlere genellikle yazım kurallarından başlanır.

Yazım kurallarının en başında ise büyük harflerin nerelerde kullanılacağı gelir. Bununla beraber noktalama işaretlerinden nokta ve virgül gibi işaretlerin nerelerde hangi amaçla kullanacaklarından emin olamadıkları için gerekli noktalama işaretleri eğitimleri de verilir.

Ortalama olarak 4. Veya 5. Sınıfa gelmiş bir öğrenciden artık tam anlamıyla okuyup ve kurallara uygun bir şekilde yazabilme beceresine sahip olması beklenir dolayısıyla dikte çalışmalarına erken yaşlarda başlamak oldukça önemlidir. Dikte çalışması bu noktada çok önem arz etmeye başlıyor.

Okuma becerisinde bilirsiniz ki standart olarak hikaye kitapları oldukça önemlidir fakat burada dikkat edilmesi gereken husus ise gerektiği zaman çocuklar ile kitabı beraber okuyarak noktalama işaretlerine, yazım kurallarına dikkat çekerek, açıklamalar yaparak öğretici bir şekilde devam etmektir. Ailelerimiz genellikle sabırsız oldukları için bu konuda biraz zorluk yaşayabilmektedir fakat unutmayın, sizin çocuğunuz, sizin geleceğiniz, ülkemizin geleceği olacaktır.

Dikte çalışmalarında öğretmenlere düşen görev ise sürekli öğrencileri enerjik tutmak, tutmaya yönelik çalışmalar yapmak olacaktır. Tahmin edersiniz ki bitkin, sıkılmış bir çocuk için kitap okumak veya bir yazı yazmak oldukça can sıkıcı olacaktır. Can sıkıcı olmakla kalmayıp muhtemelen verimsiz de olacaktır.

“Peki öğrenciler ne yazacak? “ sorusunu sorduğunuzda ise aslında seviyelerine uygun her metni kendilerine vererek yazmalarını isteyebilirsiniz. Bu basit bir hikaye kitabı da olabilir ya da herhangi bir ders kitabının bir kısmı da olabilir. Yazılan metinlerde öğretmenlerin yapacakları incelemeler, değerlendirmeler ise yazım yanlışları, noktalama işaretlerinin kullanımları gibi noktalarla beraber kendilerine denk olan diğer öğrencilere karşı ne kadar sürede yazıyı bitirebildikleri olacaktır. Dikte çalışması hakkında değerli düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum alanından paylaşmaktan çekinmeyin.

 

İlgili Gönderi

1 Yorum

  • Açıklayıcı ve teşvik edici yazı İçin teşekkürler ..

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir