• Kasım 29, 2023

Dikkat Dağınıklığı Nedir?

 Dikkat Dağınıklığı Nedir?

Çocuklarda dikkat dağınıklığı ders adaptasyonunu olumsuz etkiler.

 Belirtileri gelişim çağında ortaya çıkarak ilerleyen yaşamda büyük problemlere yol açması ile bilinen dikkat dağınıklığı veya dikkat eksikliği, çoğu zaman hiperaktivite ile beraber gözlemlenerek teşhis edilir. Eğitim, iş, gündelik yaşam gibi birçok konuyu yakından ilgilendiren tanımlanmış bir bozukluk olan dikkat dağınıklığı, her geçen yıl daha fazla gözlemlenen bilişsel rahatsızlıklar arasında yer alır.

Dikkat dağınıklığı zamanında kontrol altına alınmalıdır.

Dikkat Dağınıklığının Belirtileri Nelerdir?

Dikkat dağınıklığı; bilinenin aksine yalnızca bir konu üzerine değil, gün içerisinde karşılaşılan tüm konularda yaşanan dikkat eksikliklerine konulan bir tanıdır. Bu nedenle birçok belirtisi bulunan dikkat dağınıklığının ilk teşhisi, çoğunluk olarak gelişim çağında yer alan bireylerde bulunmaktadır. Dikkat dağınıklığının öne çıkan belirtileri şunlardır;

– Eğitimini tamamlamakta olan çocuk bireylerde çoğunlukla dersler arası ciddi başarı farkları gözlemlenir.
– Çalışılan işe göre değişkenlik gösteren verim eksiklikleri meydana gelir.
– İsim ve görsel hafızada farkedilebilir bir eksiklik yaşanır.
– Dış ortamdan gelen ses, uyarı ve mimik gibi detaylar; o an uğraşılan eylemden uzaklaşmaya sebep olur.
– Okuma ve dinleme aktiviteleri sırasında konuya hakim olamama durumları meydana gelir.
– Günlük yaşam içerisinde basit, küçük ve kişinin asla yapmayacağı hatalar yaşanır.

Dikkat dağınıklığının en büyük belirtilerinden bir diğeri ise; daha önce yapılan bir iş, eylem, hareket üzerinden belirli bir zaman geçtikten sonra, eski verime ulaşamama problemidir. Bu tür durumlar ilerleyen vakalarda kişinin işini kaybetmesine, aile ve arkadaşlık ilişkilerinin zedelenmesine ve akademik anlamda bir başarı kaybına neden olabilmektedir.

Dikkat Dağınıklığı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Günümüzde her 10 kişinin 4’ünde rastlanan dikkat dağınıklığı probleminin ardında birçok detay ve sebep yatmaktadır. Bu sebebin bulunması ile birlikte sağlıklı bir rehabilite tedavisi uygulanabilmektedir. Sosyal yaşama çok büyük bir etkisi bulunmayan dikkat dağınıklığı vakaları için önerilen ilk yöntem ise; düzenli spor ve düzenli uyku halidir. Bedeni zinde tutarak mental anlamda yaşanan problemlerin önüne geçmek, en sık uygulanan tedavi önlemleri arasında yer alır. Bununla beraber yağlı ve zararlı yiyeceklerden kaçınmak da önerilen davranış biçimleri arasında bulunmaktadır.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir