• Eylül 22, 2021

Ders Saati Sayısında Değişiklik

 Ders Saati Sayısında Değişiklik

Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde öğrencileri yakından ilgilendiren bir açıklamaya imza attı. Coronavirüs salgını önlemleri nedeni ile geçtiğimiz eğitim döneminin büyük bir çoğunluğunun heba olması üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ‘’Ders saati sayısı artışı’’ önlemi geldi.

Yeni Dersler Ekleniyor

Daha önce eğitim literatüründe yer alan ancak farklı aşama sınıflarında okutulan birçok ders için düzenleme yapıldı. Bakanlıktan gelen açıklamaya göre sisteme katılacak yeni derslerin başında ise ‘’Bilişim Teknolojileri’’ dersi geliyor. Dünya gündemi üzerinde teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen yıl daha fazla öneme sahip olan ve 2012 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ders listesine eklenen Bilişim Teknolojileri dersi; ortaokul öğrencilerinin eğitiminde okutulan dersler arasındayken, son yapılan düzenleme ile birlikte ilkokul öğrencileri de Bilişim Teknolojileri dersini almaya başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama, birçok atama bekleyen öğretmen adayını da sevindirmeye yetti. Milyonlarca branş öğretmenliği mezunu, bakanlıktan gelecek bir sonraki açıklamayı heyecanla bekliyor.

Beden Eğitimi Ders Saatinde Düşüş

Eğitim sistemine yeni eklenmesi planlanan dersler birer birer duyurulurken, aynı zamanda literatürde yer alan derslerde de ders saati düşüşü gözlemlendi. Türkiye Cumhuriyeti eğitim sistemini düzenlemek ve takibini gerçekleştirmek ile görevli olan Talim Terbiye Kurulu; ilkokul, ortaokul ve lise eğitimde yer alan ‘’Beden Eğitimi ve Oyun’’ dersine ait olan eğitim saati sayısını düşürmeyi planlıyor. Yeni eklenen ve öğrencilerin sorumlu olduğu dersler TTK tarafından ders programlarına uygulanırken, aynı zamanda ders saatinin planlanan çizelgeye uygun olabilmesi için Beden Eğitimi ve Oyun dersinde yer alan ders saatlerinde indirime gidilecek. Açıklama sonrası birçok öğrenci ve öğrenci velisi, sosyal medya üzerinden itirazlarını dile getirirken; eğitim sistemini yakından ilgilendiren bu karar için Talim Terbiye Kurulu tarafından yayınlanacak Haftalık Ders Çizelgesi bekleniyor.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir