• Temmuz 14, 2024

Ders İçi Etkinliklere Katılım Ölçeği

 Ders İçi Etkinliklere Katılım Ölçeği

Ders İçi Etkinliklere Katılım Ölçeği

Ders içi etkinliklere katılım ölçeği, belli kriterler doğrultusunda öğrencilerin ders içinde yapılan çeşitli etkinliklere hangi düzeyde katılım sağladığının ölçüldüğü bir formdur. Bu form sayesinde öğrencilerin ders içindeki uygulamalarda nasıl etkinlik gösterdiği görülebilir. Bu formlar genellikle ortaokul düzeyinden itibaren uygulanır. İlkokullarda pek kullanılmayan bu ölçeklendirme sisteminin ortaokul etkinliklerinde nitelikli şekilde kullanımı mümkündür. Yine de ilkokul düzeyinde de ders içi etkinliklere katılım ölçeğinden yararlanmak mümkündür.

Ders İçi Etkinliklere Katılım Ölçeği Nedir?

Ders içi etkinliklere katılım ölçeği belli ölçütler doğrultusunda öğrencilerin ders içindeki uygulanmalara nasıl ve ne şekilde katılım sağladığının ölçülmesini sağlar. Aslında ders içi uygulamalarda öğrencilerin aktifliklerini görmek için düzenlenen bu ölçekler notlara pek etki etmese de öğretmenler bu ölçeklendirme sayesinde öğrencilerin derslerdeki etkinlik seviyelerini görebilir. Buna yönelik şekilde değerlendirme ve notlandırma sırasında kullanım mümkündür.

Özellikle de ders içinde yapılan etkinliklerin proje notu yerine geçtiği ya da performans notu verilirken kullanıldığı durumlarda ders içi etkinliklere karılım ölçeğinin yararını görmek mümkündür. Öğretmenler bu ölçekleri öğrencilerin katılımlarına uygun şekilde doldurabilir. Bu sayede ders içinde gösterdikleri genel performansı açık şekilde görmek de mümkün hale gelir.

Ders İçi Etkinliklere Katılım Ölçeğinde Hangi Ölçeklendirmeler Yer Alır?

Ders içi etkinliklere katılım ölçeklerinde şu ölçeklendirmeler yer alabilir:

  • Derse hazırlıklı gelme
  • Derslerde söz alarak katılım sağlama
  • Özgün örnekler verebilme
  • Ders içi etkinliklerde uyumlu olabilme
  • Sorulan sorulara cevap verebilme
  • Verilen ödevleri yapma
  • Ders kurallarına uyma
  • Uygulamalar sırasında istenilen materyalleri bulundurma

Yukarıda belirtildiği gibi ders içi etkinliklere katılım ölçeklerinde farklı konularda ölçeklendirmelerin yapılması mümkündür. Bu ölçeklendirmeler genellikle öğrencilerin derslere hazırlıklı gelip gelmediğini, yapılan uygulama ve tartışmalara hangi ölçüde katkı sağladığını ve daha pek çok konuda değerlendirmeyi içerebilir. Öğrencilerin bu konularda değerlendirilmesi, dersleri hangi ölçüde dinlediklerini ve katılımlarını nasıl gerçekleştirdiklerini ortaya koyar.

Ders İçi Etkinliklere Katılım Ölçeklerinin Kullanımı

Öğretmenlerin ders içi etkinliklere katılım ölçeklerini kullanması özellikle de proje ve performans ödevlerinin değerlendirilmesi sırasında etkili olabilmektedir. Öğretmenler bu ölçekleri sınıfta uyguladıkları etkinlikler ve ders içindeki katılıma uygun şekilde doldurabilir. Bu sayede öğrencilerin derse olan ilgileri ölçülebilir. Bir derste katılımın ve ilginin az olması durumunda da farklı teknikler ders anlatımı için tercih edilebilir. Yani bu ölçek yalnızca öğrencilerin katılımı ölçmekle kalmaz, aynı zamanda öğretmenin ders anlatım tekniğinin de öğrencileri katılıma hangi ölçüde davet ettiğini gösterebilir. Ders içi etkinliklere katılım ölçeğini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz…

DERS İÇİ ETKİNLİKLERE KATILIM ÖLÇEĞİNİ BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ

Etkinliklere Katılım Ölçeği
Ders İçi Etkinliklere Katılım Ölçeği

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir