• Ekim 24, 2021

Ders Çalışma Programı

 Ders Çalışma Programı

Ders çalıma programı zamanın verimli değerlendirilmesi açısından çok önemlidir.

Ders çalışma programı hazırlamak aslında öğrencilerin ilkokuldan itibaren edinmesi gereken bir alışkanlıktır. Öğrenciler ders çalışma programlarını hazırlarken aslında hangi konularda eksikleri olduğunu net şekilde görebilir, farklı derslerde hangi zamanlarda çalışmanın daha faydalı olduğunu keşfedebilir ve hangi derse nasıl çalışması gerektiğini planlayabilir. Örneğin bir derse kaç saat çalışırsa verim alabildiğini, hangi dersin konularında eksikleri olduğunu program hazırlarken keşfedebilir. Bu nedenle de ders çalışma programının aslında özenli şekilde hazırlanması oldukça önemlidir ve ders çalışmanın da ilk adımıdır.

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanmalıdır?

Ders çalışma programı hazırlanırken öğrenciler aldıkları derslere göre belli şekilde planlama yapmalıdır. Her derse belli günler ya da saatler ayırmalıdırlar. Bu sayede düzenli şekilde her derse çalışmak mümkün hale gelir. Ayrıca öğrencilerin program hazırlama sırasında eksiklerine öncelik vererek ilerlemesi de derslere verimli şekilde çalışmada oldukça faydalıdır. Örneğin matematik dersinde çok eksiği bulunan bir öğrencinin sürekli Türkçe dersine çalışması gerekmez. Bu öğrencinin ağırlıklı olarak matematik konularındaki eksiklerini öğrenmeye çalışması ve bu konuda pratik yapması gerekir. Bu sayede de başarıya ulaşabilir ve derslerde eksik olan konularını kolaylıkla tamamlayabilir.

Çalışma Zamanını Doğru Şekilde Ayarlamak

Öğrenciler ayrıca ders çalışacakları süreleri de gerçeğe dayalı şekilde belirlemelidir. Bir öğrencinin gün içinde 10 saat derse çalışması, bu derslerden verim alması ve konuları anlaması anlamında gelmez. Öğrenci gün içinde 2 saat verimli şekilde çalışsa bile aslında eksiği olan konuları iyi şekilde anlayabilir. Bu nedenle de gerçeğe bağlı olacak programlar hazırlamak büyük öneme sahiptir.

Öğrenci günün hangi saatlerinde verimli şekilde çalıştığını bilerek programını hazırlamalıdır. Akşam saatlerinde daha iyi çalışan öğrenci planını buna göre oluşturmalıdır. Hafta içinde ya da hafta sonunda verimli çalışılabilecek olan günler değerlendirilmeli ve planlar buna göre oluşturulmalıdır. Ayrıca öğrenci kendine mola vereceği saatler ve günler belirlemelidir. Hiç ara vermeden saatlerce çalışmak da aslında verimi azaltan bir etkendir. Bunun yanı sıra haftanın yedi günü ara vermeden çalışan öğrenci de zamanla sıkılır ve ders çalışmayı bırakır. Haftanın beş günü ders çalışıp kalan günlerde ara vermek öğrencinin kendine vakit ayırmasına da katkı sağlar. Örneğin pazartesi ve salı günü ders çalışıp çarşamba günü mola verilip perşembe ve cuma günü çalışmaya devam edilip cumartesi günü ara verilebilir. Bu sayede haftanın iki günü ara vermek mümkün hale gelir ve her hafta farklı günlerde ders çalışmak da mümkün olur.

Ders Çalışma
Hangi dersin hangi günde çalışılacağının planlanması önemlidir.

Derslere Dikkat!

Hangi gün hangi derslerin çalışılacağı da aslında çok önemlidir. Örneğin sayısal derslere tek bir günde çalışmak öğrencinin fazla yorulmasına neden olabilir. Bu nedenle de hem sayısal hem de sözel dersleri bir gün içerisinde farklı saatlerde çalışmak daha sağlıklı şekilde ders çalışmaya yardımcı olacaktır. Öğrenci bir gün matematik ve Türkçe dersine, sonraki gün tarih ve fizik dersine çalışabilir. Bu sayede sayısal derslerin her biri tek günde çalışılmamış olunur ve aslında farklı alanlarda da verimli şekilde gelişim sağlanabilir.

Ayrıca öğrenciler sevmedikleri dersler ile sevdikleri dersi bir güne koyabilir. Fizik dersini sevmeyen ama matematik dersini seven bir öğrenci programına önce fizik ve arkasından matematik dersini koyarsa bu şekilde sevmediği derse çalışırken kendini sevdiği derse çalışacağı için motive etmiş olacaktır.

Hazırlanan Programa Uyum Sağlamak

Öğrenciler ders çalışmak için program hazırlarken genelde hevesli olurlar ancak sonrasında bu programa sadık kalma konusunda zorluk yaşarlar. Ders çalışma programı her ne kadar doğru şekilde oluşturulsa da ilk zamanlar bu programı uygulamak zor olabilir. Bunun için de öğrencilerin kendilerini ders çalışmak için motive etmeleri gerekir. Örneğin programı başarılı şekilde uygularlarsa dersleri erken biteceği için oyun oynayabileceklerini düşünebilirler. Programa uyum sağlama aşamasındayken öğrencilerin birkaç hafta kadar kendilerini zorlamaları gerekir. Birkaç hafta içinde öğrenci bu programa tam anlamı ile alışacaktır. Sonrasında ise programı uygulamak için zorluk yaşanmayacaktır.

Öğrenciler programa sadık kalmak için ayrıca ders çalışacakları alanı çalışmaya uygun hale getirmelidirler. Onlarda ders çalışma isteği uyandıracak eşyaların olduğu alanda çalışmalı, kalem, silgi, defter ve benzeri eşyaları buna göre seçmelidirler. Bu tür ufak detaylar dahi öğrencinin ders çalışmak için istekli olmasına katkı sağlar. Bu sayede öğrenciler programlarına sadık kalma konusunda sorun yaşamazlar ve düzenli şekilde programa ayak uydurabilirler.

Öğrenciler kendilerine belli hedefler belirlerse programlarına uyum sağlamaları çok daha kolay hale gelecektir. Örneğin bir hafta sonunda hedeflerine ulaştıkları zaman kendilerini ödüllendirebilir ve istedikleri bir aktiviteyi yapabilirler. Olur da hedeflerine ulaşamazlarsa da bu aktiviteyi yapmazlar. Bunun gibi ufak hedefler ve ödüller ile aslında öğrencinin kendini ders çalışmak için motive etmesi de mümkündür. Bu sayede öğrenciler hedeflerine ulaştıklarını gördükçe daha da heveslenir ve zamanla programın temposunu da arttırabilirler.

Haftalık ders çalışma programı hazırlanabileceği gibi ayrıca aylık olarak da programların hazırlanması mümkündür. Aylık olarak hazırlanan programlar sayesinde de hedefleri daha büyük olacak şekilde belirlemek ve bunlara ulaşmak için daha çok uğraşmak mümkün hale gelir. Bu hedefler çözülecek olan soru sayısı, okunacak kitap sayısı, çalışılacak ders konuları gibi birbirinden farklı hedefler olabilir. Bu hedeflerin her birine ulaşmak için öncelikle programı doğru şekilde oluşturmak ve ayrıca programa sadık kalmak önem taşır.

Örnek program şablonlarını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

DERS ÇALIŞMA PROGRAMI ŞABLONLARINI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir