• Ekim 24, 2021

Ders Çalışırken Dinlenecek Müzikler

 Ders Çalışırken Dinlenecek Müzikler

Ders çalışırken tercih edilecek müzikler

Birçok öğrenci, ders çalışırken dinlenecek müzikler listesinden ruh hallerine uygun müzikleri seçerek ders çalışmayı tercih ediyor. Ders çalışırken ya da yoğunlaşma gerektiren bir iş ile ilgilenirken müzik dinlemek ayrıca kişinin gereksiz seslere odaklanmasını da önler. Örneğin ders çalışırken oldukça sessiz bir ortamda olan öğrenci genellikle kapı gıcırtısı, rüzgâr sesi, kuş ötmesi ve benzeri pek çok farklı ses odaklanabilir. Bu seslerin her birinin farklı olması da derse odaklanmayı oldukça zorlaştıran bir durumdur. Bu sebeple de kütüphane gibi ortamlarda dahi çalışırken kulaklık ile müzik dinlemek ortamdaki gürültü karmaşasına karşı önlem almayı sağlar ve odaklanmayı kolaylaştırır.

Ders müzikleri

Ders Çalışırken Dinlenecek Müzikler Hangileri?

Her derse çalışırken aynı müziklerin dinlenmesi olanaksızdır. Sözel derslere çalışırken sözlü ve karmaşık müzikler dinlemek odaklanmayı zorlaştıracağı gibi aynı zamanda öğrencinin kafasının karışmasına da sebep olabilir. Bundan dolayı özellikle de sözel derslere çalışırken sözsüz, melodiye sahip şarkıların dinlenmesi daha iyi olacaktır. Bu müzikler da genellikle rahatlatıcı ve odaklanmayı kolaylaştırıcı müzikler olabilir.

Herkesin müzik zevki aynı olmasa da genellikle sözel derslere çalışırken daha enstrümantal parçaların dinlenmesi odaklanma konusunda da etkili şekilde işe yarar. Bunun için internette pek çok farklı türdeki parçanın da enstrümantal hali bulunmaktadır. Rock, hiphop, metal, pop, caz ve benzeri pek çok parçanın yalnızca enstrümantal olan versiyonlarını dinleyerek konsantrasyonda artış sağlamak mümkündür.

Sayısal derslere çalışırken genellikle pek okuma yapmak gerekmez ve iş ağırlıklı olarak sayılarla ya da matematiksel işlemler ile ilgidir. Bu sebeple de sözler genellikle kafa karıştırmaz. Sayısal derslere çalışanlar da odaklanmak için enstrümantal ya da sözlü parçalar dinleyebilir ve konsantrasyon konusunda da hiçbir problem yaşamaz.

Müzik Türleri ve Öğrenciler

Herkesin müzik zevki birbirinden farklıdır. Bu sebeple de her öğrenci ders çalışırken aynı şarkıları dinleyemez. Pop, rock, rap, metal, caz gibi pek çok farklı müzik türünde sayılamayacak kadar müzik mevcuttur ve bunların her biri birbirinden oldukça farklıdır.

Yapılan çalışmaların bazıları göstermiştir ki özellikle de yabancı dilde hareketli müzikler dinleyen öğrenciler derslerine çok daha iyi şekilde çalışabilmektedir. Bunun aynı şekilde zıddını öne süren bir diğer çalışmaya göre de öğrenciler enstrümantal caz gibi bir müzik ile çok daha kaliteli şekilde çalışmaktadır.

Birbirinden çok farklı sonuçlara sebep olan bu iki çalışma da aslında herkesin farklı müzikler ile çok daha konsantre şekilde çalışabildiğini göstermiştir. Bu sebeple de kişiler ders çalışırken odaklanmak adına sevdikleri şarkıları tercih etmelidir. Yine de sözel derslerde sözlü şarkıların kafa karıştırıcı olduğu gerçeği de unutulmamalıdır.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir