• Nisan 12, 2021

Deprem Neden Olur?

 Deprem Neden Olur?

Deprem Neden Olur?

Deprem genel anlamda insanların yaptığı bir durum değildir. Depremlerin tektonik tabakaların hareketi sonucunda meydana geldiğini söylemek mümkündür. Yerkabuğunda meydana gelen ani değişimler genellikle deprem nedeni olur. Bunun ortaya çıkması için ise farklı koşulların olması şarttır. Peki, deprem neden olur? Nasıl ortaya çıkar?

Deprem Neden Olur? Nasıl Ortaya Çıkar?

Deprem temelde yer kabuğunda meydana gelen ani değişimler sonucunda oluşur. Bu değişimler ani şekilde meydana gelir ve yaydıkları titreşimler, dalgalar halinde yeryüzünde etkisini gösterir. Bu durumda ani değişimlerin meydana getirdiği titreşimlerin de depremi oluşturduğunu söylemek doğru olacaktır.

Depremin nasıl oluştuğunu, hangi alanlarda neden meydana gelmiş olabileceğini, şiddet ve büyüklüğü gibi verileri ölçen, değerlendiren ve gözlemleyen bilim dalına sismoloji denir. Sismograflar ile depremlerin ölçümlenmesi mümkündür. Bu, depremin büyüklüğü ve şiddetinin ölçülmesi için oldukça önemlidir.

Yerkabuğu levhalardan meydana gelir ve bu levhalar da birbirleri değdikleri bölgelerde sürtünme yaratırlar. Bu levhaların sürtündükleri, birbirlerinin altına girdikleri ya da üstüne çıktıkları durumlarda da depremler meydana gelmektedir. Bu durumda ani bir titreşimle beraber dalgalar halinde yayılan sarsıntılar meydana gelir. Özellikle de levhaların sürtündüğü alanlarda bu tür titreşimlerin meydana geldiği gözlemlenmektedir.

Depremlerin kimi zaman toprağın derin şekilde delinmesi, derin madenlerin kazılması ve benzeri durumlarda da meydana gelmesi mümkündür. Ancak yine de bu beşeri depremlerin doğal depremler kadar etkili ve büyük etkiye sahip olması pek mümkün değildir. Anlık sarsıntılar meydana gelebilir ancak doğal depremler kadar geniş ölçüde etki göstermezler.

Depremlerin şiddetine göre daha geniş kapsamlı alanları etkilemesi mümkündür. Bu durumda levha hareketlerine bakılarak fay hatları ile ilgili bilgilerin edinilmesi mümkündür. Fay hatları, çeşitli kırılmaların ve sürtünmelerin meydana geldiği alanlardır.  Bu nedenle de fay hattı üzerinde yer alan bölgelerde depremlerin az şiddete sahip olsa da daha sık şekilde meydana geldiğini söylemek mümkündür. Bu alanlarda zaman zaman büyük şiddete sahip depremlerin oluşması da olasıdır.

Deprem Türleri Nelerdir?

Depremlerin de farklı türleri mevcuttur. Örneğin levhaların hareketi sonucu meydana gelen depremlerin tektonik depremler olduğunu söylemek mümkündür. Depremler genellikle bu nedene bağlı şekilde meydana gelmektedir.

Volkanların aktifleşmesi durumunda da volkanik depremler oluşabilir. Bu depremler aktif volkanların olduğu bölgelerde görülse de tektonik depremlerde olduğu kadar geniş alana etki etmezler ve ayrıca bu depremlere tektonik depremler kadar sık rastlanmaz.

Yer altındaki boşluklardan, mağara ve madenlerden kaynaklanan çökmeler de ayrıca çöküntü depremler için bir sebeptir. Bu depremler belirtilen alanlarda çöküntülerin meydana gelmesi sonucunda oluşur.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir