• Ağustos 18, 2022

Çocuklara Matematik Dersi Nasıl Sevdirilir?

 Çocuklara Matematik Dersi Nasıl Sevdirilir?

Matematik dersini sevdirmek, gündelik yaşamımızdaki doğru uygulamalar ile daha kolay hale gelebilir.

Matematik dersi özellikle de ilkokul öğrencilerinin öğrenmekte ve uygulamakta en çok zorlandığı ders olarak göze çarpar. Öğrencilerin birinci sınıftan itibaren matematik dersini sevmesi ise okul hayatının ilerleyen dönemlerinde onlara büyük bir katkı sağlamaktadır. Bu nedenle de çocuklara ilkokulda matematik dersinin sevdirilmesi büyük bir öneme sahiptir. Peki, çocuklara matematik dersi nasıl sevdirilir?

Çocuklara Matematik Dersi Nasıl Sevdirilir? Bunun İçin Ne Yapmak Gerekir?

Çocukların matematik dersini sevmesi için aslında ilkokul öğrencilerine pek çok farklı teknik ile matematik uygulamaları yapılabilir. Öğrencilerin birinci sınıftan itibaren matematik dersine ilgi duyması; ortaokul, lise ve üniversite derslerinde de ilgili ve başarılı olmalarını sağlar. Bu nedenle de çocuklara erken dönemde matematik dersi pek çok farklı uygulama ile sevdirilmelidir.

Soruları Örneklerle Somutlaştırmak

Günlük hayattan örnekler kullanarak matematik dersini ve soruları somutlaştırmak çocukların matematik dersinde daha başarılı olmasına yardımcı olacaktır. Bir çocuk için “3 + 2” kaç eder diye sorulduğu zaman soruyu cevaplamak zor olsa da “3 çikolatam var, 2 adet daha alırsam kaç çikolatam olur?” şeklinde soruyu somutlaştırmak çocukların anlamasını kolaylaştırır. Bu tür örnekler çoğaltılarak çocukların işlem yapma yeteneklerinin gelişmesi sağlanabilir. Bu sayede çocuklar okudukları soruları günlük örneklerle harmanlayarak rahatlıkla cevaplayabilirler.

Somut Örneklere Nesneler İle Destek Sağlamak

Somut olarak verilen örnekler ayrıca elma, kalem, silgi ve benzeri pek çok nesne ile daha da somut hale getirilebilir. Bu sayede çocuklar görerek daha kolay şekilde işlem yapabilir. Soru çözerken birkaç farklı nesne ile işlem yapmaları, ilerleyen dönemde yapacakları işlemleri de bu şekilde daha kolay yapmalarına katkı sağlayacaktır.

Günlük Hayattan Örnekler Verin

Öğrencilerin konuları daha iyi anlaması için günlük hayattan anlayacakları örnekler vermek önemlidir. Örneğin her çocuk aynı yemekleri yemez, aynı koşullarda yetişmez ancak hemen hemen her çocuk çikolata, elma, armut, top, kalem gibi nesneleri tanır. Bu nesneler üzerinden örnekler vermek anlamalarını ve zihinlerinde soruları canlandırmalarını kolaylaştırır.

Ayrıca örneğin ölçü birimleri konusunu öğrenen bir çocuğa bardak, cetvel, mezura, tartı gibi nesnelerle ölçüm yaparak bu konuyu öğretmek daha yararlı olacaktır. Bu şekilde teoride öğrenilen konuların pratikte pekiştirilmesi de mümkün hale gelir. Ayrıca çocuklar bu sayede işlem yapacakları zaman somut örnekleri hatırlayarak soruları daha kolay çözer hale gelir.

Okul Öncesi Dönemde Sayma

Çocuklarla okul öncesi dönemde sayma etkinliği yapmak ayrıca çocukların matematiğe ilgi duymasını sağlar. Örneğin oyuncaklarını sayabilir, evdeki meyveleri sayabilir, abaküs ile sayma yapabilir. Bu gibi pek çok farklı nesne ile sayma işlemini gerçekleştirmek okul öncesi dönemde matematiğe ilgi duymak için çok yardımcı etkinliklerdir. Ayrıca ebeveynlerin de onlarla birlikte sayması onlara oyunla karışık bir etkinlik imkanı sağlar.

İlgili Gönderi

1 Yorum

  • Çok faydalı bir yazı. Teşekkürler..

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir