• Eylül 25, 2022

Çinko İçeren Besinler

 Çinko İçeren Besinler

Çinko İçeren Besinler

Pek çok besin birbirinden farklı içeriklere sahiptir ve her bir besinde aslında farklı vitaminler, mineraller ve maddeler yer almaktadır. Her besin yararlı değildir ve aslında her besinin normalde yararlı besinler olsa bile çok tüketilmesi zararlıdır. Bu nedenle de her bir besin grubuna ait besini azar azar ancak sık sık tüketmekte fayda vardır. Bu besinlerin her biri gelişim, büyüme ve bağışıklık sisteminin dayanıklılığını korumasına büyük katkı sağladığı gibi ayrıca vücudun da işlevlerini en iyi şekilde yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Peki, çinko neye katkı sağlar? Çinko içeren besinler nelerdir?

Çinko İçeren Besinler Nelerdir?

Çinko içeren besinlerin tüketilmesi vücuttaki pek çok işleve katkı sağladığı gibi ayrıca sistemlerin de sağlıklı şekilde çalışması için büyük öneme sahiptir. Özellikle de hindi eti, kuzu eti gibi etlerde bulunan çinko ayrıca kabak çekirdeği, sarımsak, yer fıstığı, ıspanak, ceviz, badem, balık çeşitlerinde, peynirde, süt, karaciğer, balık, dana eti, mantar, kakao, yumurta sarısı, bezelye, susam, fasulye, barbunya gibi pek çok besinde yer almaktadır. Kısacası baklagillerde, et çeşitleri ve et ile üretilmiş olan ürünlerde, balık çeşitlerinde, yumurtada ve birkaç çeşit kuruyemişte yüksek miktarda çinko yer almaktadır. Kakaoda da ayrıca çinko yer almaktadır ancak elbette ki kakao genellikle işlenmiş şekilde çikolata halinde tüketildiği için çinko almak amacı ile tüketilecek bir gıda değildir. Kısacası baklagillerden, yumurta ve et çeşitlerinden çinko almak aslında en sağlıklısı olacaktır.

Çinko Neye Katkı Sağlar?

İshal, iştahsızlık, yaralardaki iyileşmelerin gecikmesi, saç dökülmesi, görüş bozuklukları ve benzeri pek çok belirtisi olan çinko eksikliği; vücuttaki işlevini yerine getirmesi gereken organları ya da enzimlerin yeterli şekilde çalışmaması ya da üretilmemesinden kaynaklanır.

Beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda temel olarak kullanılan çinko ayrıca güçlü kas yapısına da katılan bir maddedir ve çinko özellikle de çocukların hem sağlıklı hem de güçlü şekilde büyümeleri ve gelişmeleri için oldukça önemlidir.

Çinko, bağışıklık sisteminin desteklenmesine katkı sağlar. Düzenli şekilde çinko tüketimi, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. Aslında gün içerisinde farklı öğünlerde tüketilen pek çok besinde çinko almak mümkündür ancak çinkoyu doğru kaynaktan almak önemlidir ve yeteri kadar çinko alınması özellikle de hastalıklardan korunmak için büyük öneme sahiptir. Örneğin sabah kahvaltısında yumurta, öğlen kuruyemişler ve akşam yemeğinde de et ya da balık çeşitlerini veya baklagilleri tüketmek aslında bir gün için yeterli çinkonun vücuda alınmasını sağlayacaktır.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir