• Eylül 25, 2022

Çağın En Büyük Hastalığı: Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

 Çağın En Büyük Hastalığı: Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Teknoloji bağımlılığı zaman geçtikçe artıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2013 verilerine göre 21. yüzyılın en büyük hastalıklarından biri haline gelen teknoloji bağımlılığı, uzun vadede birçok sağlıksal riski meydana getiren problemler arasında yer alıyor. Her geçen gün teknolojinin daha fazla gelişmesi ile birlikte iş ve eğlence aktivitelerinin dijitalleşmesi, beraberinde hareketsizliği de beraberinde getirdiği için psikolojik ve fiziksel anlamda ‘’Cansız’’ bir neslin yetişmesine neden oluyor.

Teknoloji bağımlılığı bireyi ele geçiriyor.

Teknoloji Bağımlılığı Çeşitleri Nelerdir?

Günümüz neslinin gelişimini ve ruhsal ilerleyişini tehdit eden problemlerin başında gelen teknoloji bağımlılığı, birçok farklı çeşit hastalığı bünyesinde barındırmaktadır. Bu teknoloji bağımlılığı çeşitleri, hastalık teşhisinin tamamlanmasında ve tedavi sürecinin hızlanmasında büyük bir rol oynamaktadır. Teknoloji bağımlılığı içerisinde; oyun, sosyal medya, alışveriş, içerik ve şans oyunları bağımlılığı kategorileri bulunmaktadır. Bu nedenle bu kişilerin tedavisi uygulanırken, ilk olarak ait olduğu teknoloji bağımlılığı kategorisi teşhis edilerek süreç başlamaktadır.

Teknoloji Bağımlılığının Zararları Nelerdir?

Verimli geçirilen zamanın azalmasına neden olarak bireylerin her geçen gün daha az beyinsel ve fiziksel bağlantı kurmasına sebebiyet veren teknoloji bağımlılığının, insan vücudu ve akli dengesi üzerinde birçok etkisi yer almaktadır. Günümüzde bu problem üzerine çalışmayı sürdüren birçok araştırma ve bilim kuruluşu; önlem alınmadığı takdirde depresyon ve obezite probleminin dünya nüfusuna yayılacağını bildirdi. Peki bu etkenler ile beraber teknoloji bağımlılığının zararları nelerdir?

– Depresyon
– Suçluluk duygusu ve gelecek kaygısı
– Anksiyete bozukluğu
– Zaman ve sorumluluk kavramlarından uzaklaşmak
– Asosyal birey olmak
– Ruhsal değişim problemleri
– Göz sağlığında yaşanan rahatsızlıklar
– Obezite

Bu zararlar başta olmak üzere yüzlerce sağlıksal problem, teknoloji bağımlılığına sahip olan kişilerde gözlemlenen belirtiler arasında yer almaktadır. Aile ve arkadaşlarından uzaklaşarak yalnızca teknolojik ürünler ile zaman geçiren bağımlı kişiler, zaman içerisinde birçok farklı psikolojik problem ile de karşı karşıya kalabilmektedir.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir