• Mayıs 13, 2021

Bursluluk Sınavı Tamamlandı, İşte Bursluluk Sınavına Dair Tüm Detaylar!

 Bursluluk Sınavı Tamamlandı, İşte Bursluluk Sınavına Dair Tüm Detaylar!

İOKBS Bursluluk Sınavı Sona Erdi.

İOKBS yani eski adıyla PYBS, 5 Eylül 2020’de gerçekleşti. Toplamda yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrencinin katıldığı İOKBS sınavının 28 Eylül tarihinde açıklanması bekleniyor. Peki, öğrenciler nasıl bir sınav geçirdi, sınavda nerelerden sorumluydular?

Öğrenciler İOKBS İçin Nerelerden Sorumluydu?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, önceden yaptığı açıklamasında İOKBS için öğrencilerin birinci dönem konularından sorumlu olduğunu belirtmişti. Bu sebeple de İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’na girecek öğrenciler birinci dönem müfredat ve kazanımlarına ağırlık vererek çalışmıştı. Buna yönelik olarak çıkan sorular da birinci dönem müfredatından oldu.

Öğrenciler Sınıflara Göre Hangi Derslerden Sorumluydu?

İlkokul ve ortaokul öğrencilerine yapılan İOKBS, her sınıftan öğrencinin kendi sınıfına uygun sorular ile karşılaştığı ve güncel konulardan sorumlu olduğu bir sınavdır. Bu sebeple de öğrenciler öncesinde açıklanan müfredat ve konular doğrultusunda sınava girerler. Peki, 2020 İOKBS’nda hangi sınıflar hangi derslerden sorumluydu?

5-6-7-8. Sınıflar

5-6-7 ve 8. sınıflar, birinci dönem konularından sorumlu oldukları Türkçe, matematik, fen bilimleri ve din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden sınava girdiler. Bu sorular Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı açıklamaya uygun olarak yalnızca birinci dönem müfredatından çıktı ve öğrenciler yeni bir konu ile karşılaşmadı.

9-10-11. Sınıflar

9-10 ve 11. sınıflar da tıpkı bakanın belirttiği gibi girdikleri sınavda birinci dönem konuları ile karşılaştı ve Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden sınava girdi.

İOKBS Sonuçları Ne Zaman ve Nasıl Öğrenilebilecek?

İOKBS sonuçları MEB’in sitesi üzerinden kolaylıkla öğrenilebilecek. Sonuçları öğrenmek için öğrencilerin giriş ekranında istenilen bilgileri girmesi yeterli olacak. Sınav sonuç belgeleri elektronik ortamdan temin edilebilecek. Bu sayede öğrencilerin okullardan belge almak için ya da belgeyi posta yoluyla edinmek için beklemesi ya da uğraşması gerekmeyecek.

28 Eylül 2020 tarihinde sınav sonuçlarına online şekilde ulaşmak mümkün olacak ve bu sonuçlar kolaylıkla dijital ortamda görüntülenebilecek. Eğer veliler bu belgeleri almak isterse de okul müdürlükleri sınav sonuç belgesini elektronik ortamdan alarak mühür ve imza ile onaylayıp veliye teslim edecek. Ayrıca bu şekilde alınan sınav sonuç belgelerinde velinin ve öğrencinin de imzasının olması istenecek. Belge almak istemeyen öğrenciler ise yalnızca sınav sonuç belgesini internet üzerinden kolaylıkla görüntüleyebilecek. Yalnızca okul müdürlüklerinden imza ve mühür ile alınmayan belgeler herhangi bir başvuru işleminde ya da resmi evrakta kabul edilmeyecek.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir