• Temmuz 14, 2024

AYT ve TYT Sınavları Ne Zaman Açıklanacak?

 AYT ve TYT Sınavları Ne Zaman Açıklanacak?

AYT ve TYT Sınavları Ne Zaman Açıklanacak?

26 ve 27 Haziran 2021 tarihlerinde düzenlenen AYT ve TYT sınavlarına giriş sağlayan öğrenciler, sınavların açıklanmasına az bir zaman kaldığı için son derece heyecanlı. Öğrencilerin sınav sonuçlarını merakla beklediği bu dönemde sınav sonuçlarının nasıl hesaplanacağı da gündem haline geldi. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte birinin çıkarılması ile belirlenecek olan sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih de belli olduktan sonra öğrencileri büyük bir heyecan sardı. Peki, AYT ve TYT sınavları ne zaman açıklanacak?

AYT Ve TYT Sınavları Ne Zaman Açıklanacak?

4 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacağı duyurulan YKS sınavlarının ikisinin de sonuçları öğrencilerde, velilerde ve öğretmenlerde merak uyandırıyor. Öğrenciler geleceklerine şekil verecekleri üniversite bölümlerini seçmek için YKS sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. 4 Ağustos 2021 tarihinde ÖSYM internet sitesi üzerinden görüntülenebilecek olan sınav sonuçlarına erişim sağlamak için öğrencilerin kişisel bilgileri ile siteye giriş sağlanması gerekiyor. Sonrasında ise sınav netlerini, farklı alanlardaki sorular üzerinden kaç adet doğru, yanlış ya da boş soruları olduklarını görüntüleyebiliyorlar. Sınav sonuçlarına kolay şekilde erişim sağlayabilecek öğrencilere sınav sonuçlarını içeren bir posta gönderilmeyeceği de ayrıca duyurulmuştu. Bu nedenle de öğrencilerin 4 Ağustos 2021 tarihinde sonuçlarını ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden görüntülemesi gerektiği özellikle vurgulandı.

Öğrencilerin ÖSYM internet sitesinde üzerinde yer alan “başvuru” sekmesinden 6 Temmuz 2021 tarihi saat 16.00’a kadar eğitim bilgilerini kontrol etmesi, düzenlemesi ve onaylaması gerekiyor. Eğitim bilgilerinde eksiklik ya da yanlışlık fark eden öğrencilerin ise mezun oldukları ya da olacakları eğitim kurumu ile görüşmesi ve eğitim kurumuna durumun düzeltilmesi için bildiride bulunması gerektiği belirtildi.

YKS Sonuçları İçin Geri Sayım Başladı

YKS sonuçlarının açıklanmasına bir ay kalmışken öğrenciler heyecanlı şekilde sınav sonuçlarını beklemeye ve üniversitelerin farklı bölümlerini araştırmaya başladılar bile. Puanlarını öğrenmeden önce öğrencilerin büyük bir çoğunluğu hayallerini gerçekleştirmek için farklı üniversitelerin bölümlerini araştırmaya başlamışken sonuçların açıklanma zamanına yaklaştıkça öğrencileri de daha büyük bir heyecan sarıyor. Öğrenmesi gereken konuların büyük çoğunluğunu online dersler aracılığıyla tamamlayan öğrenciler sınavlarının bekledikleri kadar iyi geçmediğini, yüz yüze eğitim ile daha başarılı olabildiklerini belirtti. Öğrenciler yine de derslerine online şekilde çalışırken öğretmenlerinden ve danışmanlardan büyük destek gördüğünü de dile getirdi.

AYT ve TYT sınavlarının sonuçlarının açıklanmasına az zaman kalmışken öğrencilerin heyecanı her ne kadar katlanarak artsa da öğretmenler bu dönemde de onlara destek sağlamaya çalışıyor. Mümkün olduğunca özverili şekilde çalışan öğretmenler, öğrencilerinin sınav sonuçlarının açıklanmasını tıpkı onlar ve velileri kadar hevesli şekilde bekliyor.

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir