• Eylül 30, 2020

Atasözü ve Deyimler Ağacı

 Atasözü ve Deyimler Ağacı

İlkokul müfredatı için bilgilendirici, eğlenceli ve takım çalışmasını güçlendiren bir çalışma arıyorsanız bu etkinlik tam size göre! Avantajı;  seviyeye göre ayarlanabilir bir çalışma olmasında da saklı. Çünkü atasözü ve deyimler konusuna ilkokulda her sınıf düzeyinde yer veriliyor.

Öğrenciler, hep beraber hazırlayacakları bir sembol ağaç oluşturup bu ağaçla konularını öğrenmenin keyfine varacaklar. Materyal sınıflarına ait ve el emeği olacağı için yaparlarken kendi kendilerini teşvik etme fırsatı bulacaklar.

Nasıl Yapılır? 

AŞAMA 1 : Etkinliğin Öğrencilere Tanıtılması ve Maliyeti

Öncelikle sınıf içerisinde öğretmen etkinliğin tanıtımını yapmalı ki bir taslak oluşabilsin. Hem dersle ilgili olduğu hem de öğrencilere eğlence fırsatı sunduğuna dair özet bilgi geçilecek denilebilir.

Etkinliğin küçük çaplı maliyetine karşılık seçenek sunulabilir. Çocuklar kendilerine ait paraları kullanırlarsa yapacakları faaliyetin kıymetini bilirler. Sınıf kumbarası oluşturulduysa oradan karşılanır, ki bu kumbara olayı diğer faaliyetler ve paylaşımın öğrenilmesi için yararlı bir oluşum olabilir. Oluşturulmadıysa sınıftan yeni toplanacak parayla masraflar karşılanabilir, böylelikle kumbara için girişim de başlatılmış olunur. Bu kısımda tercih tamamen size kalmış. Dilerseniz farklı şekilde de halledebilirsiniz zaten maliyet düzeyi oldukça düşük olacak. Ayrıca, 40 kişilik bir sınıfta bu etkinliği tek ağaçla yapmak zor olabilir; dolayısıyla öğrenciler iki ağaç oluşturmak üzere ikiye bölünüp aynı aşamalar uygulanarak işlemi gerçekleştirebilirler.

AŞAMA 2 : Etkinliği Oluşturmak İçin Gerekli Malzemeler

Aşamaları sınıftaki öğrenci sayısı azmış ve tek ağaç yapılacakmış gibi anlatacağım. Kahverengi karton, yeşil karton, öğrencilerin isimlerini yazacakları istenilen renkte bir karton, ağacı ayakta tutabilmesi için mukavva, yapıştırıcı, keçeli ve tükenmez kaleme ihtiyacımız var. Etkinliği faaliyete geçirmek üzere bir gün belirlenir. Gerekli malzemeler o gün sınıfa getirilir ve iş bölümüne başlanır.

AŞAMA 3 : Etkinlik İçin Sınıf İçi İş Bölümü

Ağacın gövdesini kartondan kesmek üzere bir ekip, yaprak bölümünü kesmek ve şekillendirmek üzere bir ekip, öğrencilerin isimleri yazılacak kartları kesmeye de bir ekip öğrenci görevlendirilir. Kesilen kartonların boyutuna göre mukavva ayarlanır ve kartonlara yapıştırılır. Klasik ağaç haline getirme işlemleri bu aşamada sınıfça, öğretmen gözetiminde tamamlanır.

AŞAMA 4 : Kartları Oluşturma Aşaması

Ağaç tamamlandıktan sonra her öğrenci kendine ait olan kartı alır ve isimlerini yazar. Aynı zamanda öğretmen her öğrenciye ayrı atasözü ve deyimi verir, kartın arka kısmına da bu bilgi yazılır.

AŞAMA 5 : Materyalin Faaliyete Geçmesi

Kartlar el birliğiyle ağaca yapıştırılır ve ağaç sınıfın bir köşesine yerleştirilir. Her gün bir öğrenci kendine ait kartı alır ve aynı gün tüm sınıfa o atasözünün açıklamasını öğretmeni yar

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir