• Kasım 29, 2023

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

İnsanların 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulundurması, Down sendormu olarak adlandırılır. 47 kromozoma sahip kişilere Down sendromlu teşhisi koyulmaktadır. Bu özel bireylerin özel günü ise 21 Mart olarak belirlenmiştir. 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü, bu çok özel kişilerin özel günüdür çünkü onlar da bizim gibi birer bireydir. Bir kromozom fazlası olan bu özel insanların her biri tedaviye değil ilgi ve normal bir yaşama ihtiyaç duyar.

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü Ne Anlama Gelir?

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü, Down sendromlu bireylerin de 46 kromozoma sahip herkes gibi olduğunun görülmesini sağlamak amacını taşır. 47 kromozoma sahip olmaları onların tedavi edilmesi gerektiğini, onların acınacağını ya da üzülmek gerektiğini göstermez. Bu yalnızca onların da bizler gibi olduğunu gösterir. Tek farkları ise fazladan bir kromozoma sahip olmalarıdır. Onlar da herkes gibi okul okuyabilir, öğrenebilir, günlük hayatını devam ettirebilir. Uygun şartların sağlanması ve herkesin bu konuda bilinçli hale gelmesi için farkındalık kazanmak önemlidir.

Farkındalığın kazanılması için tek gerekli olan şey aslında Down sendromunun ne olduğunun tanınmasıdır. Down sendromu 21. kromozom çiftinin bir tane fazladan kromozoma sahip olması nedeniyle ortaya çıkar. Bu durum ise kromozom eşleşmeleri sırasında meydana gelen bir anomaliden kaynaklanır. Tedavi edilmesi gereken bir hastalık değildir, bulaşıcı değildir ya da insanların korkmasını gerektirmez. Bunları bilmek aslında Down sendromlu bireyleri anlamak için gerekli olan tek şeydir.

Farkındalık Kazanmak Bize Neler Katar?

Down sendromlu bireylere karşı farkındalığı olan kişiler onlara acıyarak değil, umutla bakar. Down sendromuna sahip olan bireyler acınması gereken kişiler değildir. Onlar da herkes gibi yaşamlarını devam ettirebilirler. Fazladan bir kromozom ile tüm hayatlarını devam ettiren bu bireylerin her biri değerlidir ve her biri sevgiyi, ilgi ve normal bir hayat sürmeyi hak eder.

Farkındalık sahibi olmak, onların bağımsız ve özgür bir hayat sürmesinin önünü açar. Kimseye muhtaç olmadan, kendi ayaklarının üzerinde durabilecek bireyler haline gelmeleri için farkındalık gerekir. Eğitim almak onların da en doğal hakkıdır. Günümüzde Down sendromuna sahip kişilerin lise ve üniversite diploması alması, yabancı dil öğrenmesi, farklı sanatlar ve hobiler ile uğraşması, bir işte çalışması mümkündür. Bu sayede kendi yaşamlarına yön verebilirler ve bağımsız bir birey olabilirler. Farkındalık kazanmak da işte bunların gerçekleşmesi için bir yol göstericidir.

Farkındalığa sahip olunması için çeşitli çalışmalar yürütülen 21 Mart günü, Down sendromlu bireylerin yaşamlarının değer ve niteliğini görmek için önemlidir. Bir kromozom fazlası da olsa onlar da kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü bireyler. 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kutlu olsun, artı bir kromozom hayatlarımızda hep pozitif etkiye sahip olsun!

İlgili Gönderi

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir